Jan Urbach: Koho vybere reformní levice jako kandidáta na prezidenta?

14.01.2017 14:20 | Zprávy

První debatní večer kandidátů levice na post francouzské hlavy státu se včera uskutečnil před televizními kamerami. O podporu v primárních volbách se v poklidné diskusi ucházelo sedm kandidátů: Benoit Hamon, Arnaud Montebourg, Vincent Peillon, Manuel Valls, Sylvia Pinelová, Francois de Rugy a Jean-Luc Bennahmias.

Jan Urbach: Koho vybere reformní levice jako kandidáta na prezidenta?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Manuel Valls, poražený kandidát reformní levice na francouzského prezidenta

Uvedená sedmička ovšem reprezentuje jen část levice, která se na časti v primárních volbách dohodla. Samostatně ovšem bude kandidovat bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron a také Jean-Luc Mélenchon. Macron přitom v poslední době „šlape na paty“ favoritovi levicových primárek Manuelu Vallsovi. Levicový Mélenchon potom v prvním kole může bývalému premiérovi odebrat část hlasů. Nad kandidaturou Macrona byli všichni debatující rozpačití, zejména pokud by šlo o jeho podporu ve druhém kole.

Průzkumy ovšem nepředpokládají, že by se kandidát levice vůbec do druhé ho kola, první se koná 23. dubna a druhé 7. května - mohl dostat. S největší pravděpodobností hraničící s jistotou se 7. května utkají M. Valls a Marine Le Penová, která v některých průzkumech dokonce pro první kolo Vallse předstihla. Po zkušenostech z prezidentských voleb v USA však relevantnost sond mnozí oprávněně zpochybňují. Součástí diskuse levicových kandidátů bylo i hodnocení role socialistického prezidenta Francoise Hollanda, kde pouze Valls a Pinelová ho hodnotili kladně nebo neutrálně. Kritika ze strany ostatních je ovšem pochopitelná, protože hlavně díky Hollandovi reformní levice stojí na pokraji hluboké krize, která se po volbách může stát existenční záležitostí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…