Uvedená sedmička ovšem reprezentuje jen část levice, která se na časti v primárních volbách dohodla. Samostatně ovšem bude kandidovat bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron a také Jean-Luc Mélenchon. Macron přitom v poslední době „šlape na paty“ favoritovi levicových primárek Manuelu Vallsovi. Levicový Mélenchon potom v prvním kole může bývalému premiérovi odebrat část hlasů. Nad kandidaturou Macrona byli všichni debatující rozpačití, zejména pokud by šlo o jeho podporu ve druhém kole.
Průzkumy ovšem nepředpokládají, že by se kandidát levice vůbec do druhé ho kola, první se koná 23. dubna a druhé 7. května - mohl dostat. S největší pravděpodobností hraničící s jistotou se 7. května utkají M. Valls a Marine Le Penová, která v některých průzkumech dokonce pro první kolo Vallse předstihla. Po zkušenostech z prezidentských voleb v USA však relevantnost sond mnozí oprávněně zpochybňují. Součástí diskuse levicových kandidátů bylo i hodnocení role socialistického prezidenta Francoise Hollanda, kde pouze Valls a Pinelová ho hodnotili kladně nebo neutrálně. Kritika ze strany ostatních je ovšem pochopitelná, protože hlavně díky Hollandovi reformní levice stojí na pokraji hluboké krize, která se po volbách může stát existenční záležitostí.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV