Jan Urbach: Slovensko - do parlamentu nejméně s 500 členy strany?

06.09.2016 15:52 | Zprávy

Minimálně 500 členů by měly mít politické strany, které by chtěly kandidovat ve volbách do slovenského parlamentu. S takovým návrhem přišel předseda Národní rady SR a lídr Slovenské národní strany Andrej Danko.

Jan Urbach: Slovensko - do parlamentu nejméně s 500 členy strany?
Foto: Wikipedia
Popisek: Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslanců. Voleni jsou na čtyři roky

Slovenská národní strana chce v roce 2017 předložit návrh podstatné novelizace záon o politických stranách a ten by měl takové ustanovení obsahovat. Danko například uvedl, parlamentní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, Sme rodina a Svoboda a Solidarita mají dohromady méně členů, než kolik delegátů se zúčastnilo sjezdu národní strany. V systému politických stany podle Danka nyní panuje anarchie. Existuje asi 170 stran a systém musí projít reorganizací.

Strany vznikají na základě podpory občanů s určitými hodnotami, ale dochází k tomu, že před volbami si ji koupí nějaký podnikatel a zcela změní její charakter. Je proto třeba se zamyslet nad registrací politických stran. Existují strany, které mají čtyři nebo 120 členů. Na jejich kandidátkách jsou rodinní příslušníci a známí. To nejsou strany, které jsou připraveny na vládnutí Slovensku. Každá strana, která chce kandidovat v parlamentních volbách by proto měla mít minimální počet členů. – říká Danko. Každá strana, která chce kandidovat ve volbách, by podle něho měla předložit evidenci nejméně pěti set členů. „Když máte pět set členů a ne čtyři, musíte je získat myšlenkami. Nadají se manipulovat,“ soudí. Strana musí prokázat, že neexistuje pro předsedu a jeho rodinné příslušníky, ale pro lidi, zájemce, kteří se chtějí v této straně sdružovat,“ dodává Danko.

Součástí návrhu SNS by měla být také otázka financování politických stran a odstranění některých patologií v této oblasti. Zatímco Robert Fico se záměry Andreje Danka souhlasí, kriticky se samozřejmě vyslovují ti, kteří pode takových chaotických principů funguj, např. Richard Sulík a SaS nebo Igor Matovič a Obyčejní lidé.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

21:35 Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

Komentář Jiřího Paroubka k úspěchu českých hokejistů.