Jan Vávra: Prezident proti stranám

24.03.2013 21:18 | Zprávy

Ve svém prvním vystoupení v horní komoře našeho parlamentu představil Miloš Zeman svoji představu změny volebního systému. Přitom se nijak netají tím, že jeho návrhy jsou namířeny především proti politickým stranám. To je u tak protřelého stranického koryfeje docela příjemným zjištěním.

Jan Vávra: Prezident proti stranám
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman při projevu v Senátu

Máme-li ovšem být přesní, jeden z návrhů je zaměřen nikoli proti politickým stranám jako takovým, ale spíše proti malým politickým stranám. Mám na mysli návrh na zvýšení na počtu volebních krajů ze současných 14 na 35. Za skutečně klíčové lze ale - ze Zemanem navrhovaných změn - považovat posílení možnosti takzvaného "kroužkování". Jistě si ještě pamatujeme, jakou spoušť způsobilo v roce 2010 náhle objevené kroužkování v pracně vybojovaných kandidátkách. A tehdy byla hranice pro posun na kandidátce 5 procent. Současné Zemanem navrhované snížení preferenčních hlasů na tři procenta by jistě znamenalo ještě menší jistotu pro zasloužilé straníky v čele kandidátek. Podobný charakter má i takzvané panašování, kdy by si volič mohl vybírat v jedné volbě osobnosti napříč politických spektrem, což známe z komunálních voleb.

Prezident ovšem nemůže předkládat vlastní návrhy zákonů, nicméně někteří sociálně demokratičtí senátoři již připustili, že by mohli jeho návrh na změnu volebního systému předložit. Představitelé ostatních stran se ale k Zemanovým návrhům staví velmi chladně. V tom se jim není co divit. Ovšem na druhou stranu si za podobné iniciativy mohou samy. Politické strany dnes fungují jako uzavřené struktury sloužící jen ku prospěchu zasloužilých členů, kteří si své místo vyseděli na nekonečných schůzích. Přitom někteří členové sedí na svých místech snad již od dob, kdy dokončili střední školu. Pokud nějaká strana přijímá nové lidi, je to vždy podezřelé a většinou jde jen o účelové zvýšení počtu členů před důležitými stranickými volbami. Přirozený kariérní postup, kdy politici schopní oslovovat veřejnost a schopní kvalitně spravovat věcí veřejné, stoupají vzhůru, v žádné straně neexistuje. Nahoru postupují většinou ti, kteří si buď dokáží opatřit více dušiček, nebo získat pro svoji stranu více finančních prostředků. V takové situaci se nemůžeme divit jak myšlenkové vyprahlosti a ideologické sterilitě, jaká ve stranách panuje, stejně jako odtrženosti partajních sekretariátů od běžného života.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …