Proto ji musíme svěřit opravdovým odborníkům a tomu kdo nabídne nejlepší technologické řešení. A existuje mnoho závažných námitek proti ruské účasti na této gigantické akci.
Technologická převaha USA nad stále více méně zaostávajícím Ruskem je zřejmá a asi nejpádnějším důkazem je vesmírné vozítko Curiosity. Naše země v neblahé komunistické éře doplatila na to, že místo civilizačně a ekonomicky vyspělého Západu dala přednost zaostalému komunistickému Rusku. Důsledkem toho byla naše zaostalost v řádu desítek let za hospodářsky vyspělými zeměmi. Místo technologicky špičkových výrobků ze Západu jsme nakupovali ze Sovětského svazu šunty – k ním patřily hlučná dopravní letedla s velkými provozními náklady, vozy pro pražské metro, které v době dodání už byly desítky let zoufale konstrukčně zastaralé, barevné televize, rádia atd.
Stejné chyby ovšem opakují jenom hlupáci. A Rosatom nám nabízí pro dostavbu temelínské elektrárny technologii, která je výrazně horší, než ta konkurenční. Proto také nikde v hospodářsky vyspělých zemí tato státní ruská společnost se svými nabídkami na dostavbu jaderných elektráren nedokázala prorazit. Navíc není možné zjistit, jak vypadá stavba jaderných elektráren v režii Rosatomu v samotném Rusku, protože ruská strana neposkytuje potřebné informace.
Jak se poměrně často uvádí v médiích, stavby v Rusku provází chaos a také podezření z masivních korupcí. Jedním z příkladů je i dlouhodobá rekonstrukce Velkého divadla v Moskvě.
Je tedy dost důvodů se domnívat, že ruský podíl na dostavbě Temelína by byl pro Českou republiku hodně riskantní.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz