Jaromír Novotný: Kdy se politici západních demokracií konečně poučí?

24.03.2013 13:01 | Zprávy

V minulých dnech byla publikována – bez povšimnutí našich médií – interní zpráva britského ministerstva obrany. Ve zprávě s názvem „Poučení ze sovětského přechodu v Afghánistánu“, jejíž závěry zveřejnil deník The Independent, je mimo jiné řečeno, že NATO za celou dobu pobytu v Afghánistánu nebylo s to docílit kontrolu nad základnami afghánských povstalců a ani ochránit venkovské obyvatelstvo před Tálibánem. Ve zprávě je suše uvedeno, že neexistují podmínky pro přežití afghánské vlády, až příští rok odejdou bojové jednotky aliance.

Jaromír Novotný: Kdy se politici západních demokracií konečně poučí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Dále je ve zprávě konstatováno, že země má zničenou ekonomiku, takže západní demokracie budou muset ještě mnoho let platit rozsáhlé programy pomoci. Je jen otázkou, kam budou prostředky z programu pomoci díky masivní korupci zašantročeny. A i kdyby nějakým zázrakem byla vnitřní situace stabilní, nemusí afghánská vláda přežít destabilizační akce sousedních států. Regionální hráči totiž na jejím úspěchu nemají zájem. Jedná se o zjevnou narážku na Pákistán. Takže i po mnoha letech je Afghánistán nestabilní zemí a po odchodu aliančních sil bude zemí, která bude v dané oblasti zdrojem napětí a krizí.

Libye a „Arabské jaro“

Ani po dvou letech od zásahu „aliance ochotných”, vedené Velkou Británií, Francií a Itálií, není v této zemi stabilní vláda. Naopak, v zemi je vice než tisíc ozbrojených milicí, které terorizují obyvatelstvo. V Benghází dokonce došlo k ozbrojenému útoku na budovu velvyslanectví USA a velvyslanec byl zavražděn. Další názorný příklad nefungujícího státu.

Zbraně, které západní demokracie s takovou ochotou dodaly fundamentalistickým islamistům, se spolu s fundamentalisty šíří v celé oblasti Sahelu a došlo to tak daleko, že Francie spolu s další „aliancí ochotných”, tentokráte pod hlavičkou EU, musí bojovat v Mali, aby zabránila převzetí moci v této zemi, islamistickými fundamentalisty. Zbraně dodané do Libye se tak obrátily proti Západu.

Sýrie

V posledních dnech se objevují zprávy, že někteří členové NATO uvažují o ozbrojeném zásahu v Sýrii. Alespoň to veřejně prohlásili britský premiér a francouzský prezident. Stalo se tak po debatě v rámci EU, kde se např. i náš premiér postavil proti dodávkám zbraní povstalcům v Sýrii. Navíc USA nahlas uvažují o dodávkách zbraní syrské opozici. I v západním tisku v poslední době proskočily zprávy, že v Sýrii proti režimu vlastně nebojují Syřané, ale internacionála islámských fundamentalistů, včetně islámských fanatiků ze západní Evropy, o wahhábistech, salafistech a Al Kajdě ani nemluvě. Povstalci na dobytých územích neustavují civilní správu, ale islámské chalífáty, kde se tvrdě uplatňuje právo Šaría!

Západ tak opět vyzbrojí své nepřátele? To není nikomu divné, že vládní režim odolává tomuto náporu již dva roky? Bez významné podpory alespoň části obyvatelstva by to přece nebylo možné. Navíc v Sýrii jde o osud poslední velké křesťanské menšiny na Blízkém východě. Křesťané z Iráku po svržení režimu Saddáma Husajna prchali právě do Sýrie. Teď už jim nezbývá nic jiného než bojovat o holé přežití, nebo emigrovat na Západ.

Jak dlouho ještě budou nepoučitelní politici opakovat své chyby? Opravdu nestačil Afghánistán, Libye a “Arabské jaro”? To ještě musí být zničena Sýrie?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …