Jaroslav Kuchař: Raději budu lhát s Británií než mluvit pravdu s Ruskem

11.05.2018 11:49 | Zprávy

Vypadá to, že výrok Jiřiny Šiklové „raději se budu mýlit s USA než mít pravdu s Ruskem“ v posledních dnech s kauzou novičok dostává novou, šílenější podobu. Kam až může vést ideologizace zahraniční politiky?

Jaroslav Kuchař: Raději budu lhát s Británií než mluvit pravdu s Ruskem
Foto: Archiv JK
Popisek: Jaroslav Kuchař

Když vláda VB v půli března označila v kauze Skripal Rusko za jediného možného původce novičoku a způsobila tím diplomatickou krizi (celkem bylo vyhoštěno více jak sto diplomatů a pracovníků ambasád z více jak dvaceti zemí), Moskva reagovala tím, že uvedla některé další země, mezi nimi ČR, které jsou schopné látku vyrobit: „Je zapotřebí objasnit, proč v ‚případu Skripalových‘ obvinili absolutně neodůvodněně Rusko, když vývoj (látky) pod západním kódovým označením ‚Novičok‘ probíhal ve Velké Británii, USA, Švédsku a České republice. Výsledky, jichž tyto země při vytváření nových otravných látek tohoto typu dosáhly, jsou uvedeny ve víc než 200 otevřených zdrojích zemí NATO.“

V našich médiích se zvedla vlna nevole, a že my nic, my muzikanti… Tenkrát jsem to komentoval slovy, že naše protichemická jednotka asi kalibruje přístroje, testovací tyčinky a bůhvíco ještě nejspíše s pomocí jahodové marmelády. Proto je zřejmě nejlepší na světě :).

Média hlavního proudu chybně (a nejspíš vědomě!) interpretovala ruskou reakci jako obvinění, že látka použitá ve VB pochází z ČR! Titulky v hlavních médiích převzaté z ČTK zněly: Stropnický i Šlechtová odmítli, že jed novičok mohl pocházet z Česka.

Přitom je v prohlášení Moskvy také uvedeno: „Prahu nikdo v ničem neobviňoval a neobviňuje. Na rozdíl od britských kolegů žádná obvinění nevznášíme. Mluvíme jen o tom, že dokonce i v mediálním prostoru – a není to propaganda, nejsou to ruská, ale česká média – existuje velké množství materiálů, potvrzujících potenciál Česka v oblasti chemických výzkumů. To je prostě třeba brát v úvahu…“

To se jednou bude vyučovat jako ukázková manipulace a propaganda

Stropnický a Šlechtová jakoby svými výroky potvrdili titulky, ale byly tam i zadní vrátka… Stropnický: „Musím to nařčení nebo indikaci k České republice rezolutně odmítnout. Je to klasická ukázka, jak odvést pozornost od těch poznatků, co zjistili ve Velké Británii. ČR dodržuje všechny dohody a já můžu garantovat, že na našem území se žádné takové zbraně nenacházejí. Máme schopné chemiky, ale to jsou analytici…“ Šlechtová: „Rozhodně odmítám takové absurdní obvinění. Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických zbraní a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám…“

Tedy už v tuto chvíli, nejpozději 17. března, bylo jasné, že laboratorní množství látek řady novičok v ČR umíme připravit, identifikovat a zneškodňovat a že to příležitostně děláme. Tuto skutečnost v médiích potvrdil i ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář.

Ve stejné době se ukázalo, že jsou veřejně dostupné dokonce i v češtině nejen chemické vzorce látek řady novičok, ale i jejich prekurzory a rovnice jejich přípravy. Což znamená, že je tyto látky schopna připravit každá slušně vybavená laboratoř. A v případě dostatku peněz a vůle i vyrobit množství „větší než malé“.

Malá vsuvka pro zájemce: v chemických listech jsou uvedeny dva dost odlišné chemické vzorce i jejich způsoby přípravy, jeden je z amerických zdrojů a jeden z ruských! Důležité také je, že „americká“ i „ruská“ řada látek A230, A232 i A234 se "uvnitř" od sebe moc neliší: mají identickou strukturu a rozdíl je pouze v tzv. „roubu“. U americké verze se liší ve dvou větvích molekuly, kde jsou „koncovky“ kombinací buď -H nebo -CH3, u ruské verze se liší pouze v jedné větvi, kde koncovkou je -CH3, -CH3O nebo -C2H5O). Pro chemické laiky: kdo umí připravit jednu z látek, umí připravit kteroukoli z nich.

Původně jsem nechtěl unavovat vzorečky, ale když teď slyším neuvěřitelnou propagandu, jak se jedná o “úplně jiné látky" - srovnává se o u nás připravený A230 a ve VB použitý A234 - nedá mi to. Zde jsou (koncovka R, respektive R1, R2 je oním “roubem”, který definuje odlišnost mezi variantami A230, A232 i A234):

“Americký” novičok

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

15:16 Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl s…