Jiří Bezák: Dalo se útoku na prezidenta zabránit dřívějším pádem vlády?

01.10.2012 10:14 | Zprávy

To, co se odehrálo v Chrastavě, je logické vyústění nahromaděné nespokojenosti českých občanů s vládou. Říká se tomu "Pappinův hrnec", pokud by některý politiků s malým IQ nevěděl o co jde. Ano, dalo se útoku na prezidenta zabránit pádem vlády.

Jiří Bezák: Dalo se útoku na prezidenta zabránit dřívějším pádem vlády?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

V podstatě, vládní politici mohou být rádi, že tu neplatí americké zákony, protože jinak by vlastníci zbraní, kterých by byly miliony, je použili proti nenáviděným a arogantním politikům.  Útok na prezidenta Klause je jasným potvrzením zoufalství a beznaděje, která obepíná více než polovinu české populace.

Šestadvacetiletý Liberečan, který v pátek zaútočil v Chrastavě plastovou pistolí na prezidenta Václava Klause, strávil noc v cele předběžného zadržení. Policie ho zatím neobvinila. Další postup určí vyšetřovatel a státní zástupce.

Útočník Pavel Ondrouš byl i dle sousedů v zoufalé existenční situaci a pomoc ze strany politiků nikde. Někteří hlupáci útočí na prezidentskou ochranku a viní ji z toho, že zanedbala povinnosti. Tito imbecilové by se měli nejprve zamyslet nad příčinami útoku a ne nad důsledky.  Pokud by politici s občany hráli férovou hru, věřím, že by se tento dětinský útok na pana prezidenta neodehrál. Vládní politici mají máslo na hlavě a je ironií osudu, že to odnesl právě prezident Klaus, který stál kdysi právě u kuponové a velké privatizace jako ministr financí. Mnoho občanů mu dává za vinu, že privatizace byla jen zastíracím manévrem pro zbohatnutí nové posametové elity, a to na úkor zbytku národa. Ačkoliv bytostně nesouhlasím s fyzickým útokem na kohokoliv, nezbývá mi nic jiného, než konstatovat, že vládní politici si sami pod sebou řežou větev. Jak bylo již naznačeno, kdyby v květnu padla Nečasova vláda, útok proti prezidentovi republiky by se stoprocentně neudál. Ona totiž demokratická pojistka v podobě předčasných parlamentních voleb by vypustila z tzv. "Pappinova hrnce" politický přetlak a nové volby do sněmovny by částečně řešily komplikovanou politickou situaci v ČR. Protože se Petr Nečas chová diktátorsky a moc si udržel pomoci podvodu na voliče, a to i zásluhou mocichtivé Karolíny Peake, vnitropolitická situace se už v ČR posunula do roviny času  před revolucí v listopadu 1989. Tak jak zpívá zpěvák Tomáš Klus, že někomu stačí jen demokracie, už to není pravda. Mnozí občané, sdružující se do různých občanských iniciativ, chtějí demokracii s přívlastkem - přímou demokracii - demokracii s lidskou tváří!

  V novém politickém systému, o který by nám mělo všem jít je zakomponováno mnoho protikorupčních elementů - např.  odvolatelnost zvolených zástupců, v případě korupce a jiného amorálního jednání. Nový volební zákon a změna v ústavě by měly promítnout do politického života země i to, že tak jako po sametové revoluci byla zrušena neomezená moc KSČ, tak dnes musí být zrušena neomezená moc zkorumpovaných parlamentních vládních stran!  

Cílem má být vybudování vyspělé české demokratické společnosti, kdy bude eliminována korupce, zneužívání pravomocí veřejného činitele, tunelování státu a peněženek daňových poplatníků.

   Změna politického systému má být zakotvena v Ústavě ČR a stvrzena v příslušných zákonech (např. Volební zákon), jakož i v prováděcích předpisech k těmto zákonům.

   Mimo jiné je třeba těchto změn:

   V ústavním článku číslo 2 Hlava první - změnou současné citace: "Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." na novelizovanou citaci:
"Ústavní zákon stanoví, kdy lid vykonává a za jakých konkrétních podmínek vykonává státní moc přímo, a to dle forem přímé demokracie:
   a) Lidová iniciativa - umožňuje lidu navrhnout či odmítnout ústavní či právní úpravu.
   b) Referendum: aa) Fakultativní referendum (nepovinné, konzultativní): v tomto případě přichází návrh na referendum z parlamentu, je-li požadováno voliči a splňuje-li počet jejich hlasů příslušné kvorum pro tento druh referenda,
                bb) Mandatorní referendum (povinné, obligatorní): pro případy, předepsané zákonem nebo ústavou (zpravidla pro změny ústavy).
   c) Plebiscit: toto lidové hlasování navrhuje vláda nebo parlament ad hoc.
   d) Lidové veto - dovoluje lidu vyjádřit se pro přijetí či odmítnutí zákona.
   e) Odvolání poslance jeho voliči."

   V ústavním článku číslo 5 Hlava první - změnou současné citace: "Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů." na novelizovanou citaci:
"Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran, sdružení, hnutí, občanských iniciativ a osobností, respektujících základní principy přímé a polopřímé demokracie a odmítajících násilí a korupci jako prostředek k prosazování svých zájmů."

„Principy přímé demokracie v ústavní praxi ČR'“

   1.Princip subsidiarity

Výkonná moc a tvorba právních norem musí být maximálně decentralizována a vykonávána vždy na tom nejnižším možném institucionálním stupni státní moci a správy z hlediska jeho působnosti.

   2.Referendum

Referendum musí být kodifikováno v ústavě pro rozhodování o každé otázce, ke které je budou občané požadovat, je-li splněno stanovené kvorum hlasů voličů.

   3.Reprezentanti

Reprezentant všech stupňů, přímo zvolení: starostové, krajští hejtmani, prezident republiky, musí mít reálnou výkonnou moc, která jim umožní účinně korigovat (vrátit zastupitelům k opakovanému projednání, vetovat, předložit k referendu) taková rozhodnutí zastupitelských sborů, která jsou motivována krátkodobým prospěchem omezených skupin občanů. Reprezentanti musí být osobně odpovědní za výkon své funkce svým voličům, kteří je mohou během jejich mandátu odvolat, ztratí-li jejich důvěru.

   4.Soudnictví

Musí být zaručena jeho nezávislost a spravedlnost. Všichni soudci musí být voleni přímou volbou občany nebo v polopřímé demokracii zastupitelskými sbory. Jejich práce musí být pod kontrolou soudcovských kolegií a musí být odvolatelní z taxativních důvodů nebo na jejich návrh. Hlavním úkolem soudů je nalezení pravdy a vynesení spravedlivého rozsudku, který nesmí být nikdy v rozporu s mravností. Proto při rozhodování soudů vždy přednost má právo přirozené před právem pozitivním, duch zákona před literou. Účast občanů, morálka a veřejné mínění by se měly uplatnit účastí v senátech a u závažných trestných činů v porotním systému (podobně jako v USA).

„8 základních podmínek, chybějících v našem ústavním systému'“
 a) Ústava musí být přijata výhradně referendem.
 b) Zákonodárná, výkonná a soudní moc musí být důsledně oddělené a výkonná musí být podřízena zákonodárné.
 c) Volby zastupitelů všech stupňů musí být voleni v jednomandátových obvodech jako fyzické osoby.
 d) Volební kandidátky podle stran jsou nepřípustné.
 e) Volení zastupitelé musí být odvolatelní kdykoli v průběhu svého mandátu, když o tom rozhodnou jejich voliči.
 f) Prezident států, hejtmani krajů, primátoři statutárních měst a starostové měst a obcí musí být voleni přímou volbou občanů.
 g) Občané-voliči musí mít právo vyvolat referendum o jakékoli otázce, zejména v zahraniční politice a obraně.
 h) Zastupitelé musí pracovat v hranicích svého mandátu, ke kterému se zavázali.

„Občané jako zaměstnavatelé a politici jako zaměstnanci státu'“

   V základním zákonu stanovit jasné vymezení pojmů a odměn pro politickou reprezentaci, v návaznosti na hospodářský a celospolečenský vývoj naší vlasti.

„Očista státu od parazitů - obnovení práva a pořádku“

   Politická vůle k nápravám nepravostí a bezmezného rozkrádání státního majetku od roku 1989 do současnosti, a tím umožnění policii, státním zástupcům a nezávislým soudům pracovat na kauzách, které byly dosud "zametány pod koberec".

„Posílení národních tradic, národního uvědomění a obnova národního hospodářství, kultury a zdraví'“

   Investice do všech sfér našeho hospodářského, veřejného, kulturního a sociálního života české společnosti, a to z peněz státních defraudantů a s nimi provázaných mafií.

„Obnova lidské důstojnosti“

   Odstranění lichvářských a nekalých praktik některých finančních institucí, exekutorů a vymahačů. Zavedení adresného sociálního státu ruku v ruce se solidárností všech členů české společnosti.

„Obnova zdevastovaného hospodářství, zdravotnictví, vědy, kultury a školství, policie a záchranných složek státu.“

   Posílení podílu soběstačnosti našeho hospodářství, proexportní politika, narovnání vztahů pacient - lékař, zmírnění finančních dopadů na zdraví národa, posílení investic do vědy, kultury, školství, policie a záchranných složek státu.

„Rovnoprávnost''

   Zvýšení pocitu bezpečí jednotlivců a rodiny jako základu státu i v právní oblasti, a to nezávisle na rase, víře, pohlaví, politické či ekonomické orientaci.

„Demokracie s lidskou tváří'“

   Politický systém, který nebude pouze formálně v ústavě deklarovaný, ale bude i v praxi praktikován. Humanismus nebude vytrháván z kontextu dle politické, či zahraničněpolitické objednávky. Systém bude založený na rovnoprávné a vyvážené koexistenci různorodých lidských bytostí, rodin, firem, náboženských a politických uskupení či jednotlivců, dodržujících etické, morální a ústavní a zákonné normy, platné v naší vlasti a kulturně vyspělém světě, a to v souladu se Základní listinou práv a svobod.

"Jak toho docílit?"

   Existují tři cesty k cíli.

První je možností by mohla být Dohoda všech politických stran, sdružení, hnutí, občanských iniciativ a osobností na změně ústavy tak, jak navrhujeme.

Druhou možností by mohla být česká revoluce "islandského typu" .

Třetí možností  by mohlo být  drtivé vítězství proreformního hnutí AHOJ ( Alternativní hnutí občanské jednoty) v příštích parlamentních volbách.

 Kterou cestu občané ČR zvolí je nyní na vládních politicích!

Jedno je však již dnes jisté:
žádná z parlamentních stran není schopna nabídnout občanům adekvátní způsob vybřednutí z hospodářské a systémové krize a recese - není schopna nabídnout národu vizi - výhled z tmavého tunelu a najít na konci tohoto tunelu světlo.
Do politiky se budou muset angažovat tisíce občanů - nestraníků, kteří budou schopni tu zdiskreditovanou stranickou politiku vyměnit za občanskou politiku!
Dej svatý Václave, ať se národ probudí a spojí své úsilí budovat novou občanskou společnost, založenou na přímé demokracii s lidskou tváří!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Bezák - profil

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…