Jiří Hanzlíček: Senát je nám k ničemu

07.11.2011 21:26 | Zprávy

V ústavě má u nás senát nezastupitelné místo s tím, že má za úkol především upravovat a doplňovat některá rozhodnutí parlamentu. Oproti skutečnosti je to však pouhá, snad i dobře míněná teorie.

Jiří Hanzlíček: Senát je nám  k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Televize pravidelně v noci  vysílala přenosy  ze schůzí senátu. Snad proto, aby nebylo  na zasedání moc vidět. .Již nejsou překvapením prázdné lavice  se  skoro 50 procentní účast senátorů, řešících jinde závažnější úkoly.  Jako do očí bijící  příklad legislativní nepotřebnosti senátu lze uvést  projednávání úzce diskutovaných, tak zvaně reformních vládních návrhů penzijní, důchodové a zdravotní reformy. V dlouhé rozpravě byla předložena řada doporučení pro zlepšení  zákonů. V předloženém znění nebyly proto  zákony senátem schváleny.

Postoupeny byly  proto zpět na zasedání poslanecké sněmovny.  Politicky rozhodující koalice podle očekávání  přežila marnou, několik dní trvající  snahu opozice zabránit schválení kontroverzních zákonů. Nakonec všechny námitky  i uvážená doporučení senátu byly  na zasedání  smeteny ze stolu. Poslanci se nebudou  za ty pobírající peníze rozhodně zamýšlet  nad  dlouhodobými důsledky svých rozhodnutí   a tím si zbytečně přidělávat  politické nepříjemnosti. Stávající legislativa jim to zcela umožňuje. Zákony budou proto  bez souhlasu senátu zcela určitě schváleny 115 hlasy koalice. Nevadí  jim při tom,   podle provedených průzkumů, výrazně   nesouhlasný  názor  široké veřejnosti s předkládanými reformami. Nevadí ani to, že budou mít pravděpodobně jepičí platnost. V novém volebním období bude většinu z  vynucených částí reforem nutno přepsat.

 Každého občana proto napadne, zda  stát zmítající se v ekonomické a sociální krizi senát vůbec potřebuje. Škrty na všech stranách jsou v přímém rozporu z vysokými náklady na celoroční provoz, platy a finanční náhrady senátorů. Činnost senátu je zakotvena v ústavě, zrovna tak jako úkoly státu ve  zdravotnictví, školství a podobně. Mnoho se nedodržují, tak proč by ukončení senátu nemohlo být ekonomicky přijatelným krokem. V diskusích v předsálí jednací místnosti,  si  mnozí  senátoři   musí uvědomit za současné situace    svoji zákonodárnou nadbytečnost. I marnou snahu  měnit rozhodnutí poslanců.

RNDr. Jiří Hanzlíček

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…