Žaloba České republiky podaná k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding, kterou tento týden schválila vláda na návrh ministra zemědělství, je bezesporu v mnoha směrech kontroverzní. Na druhou stranu je ale dobře, že se vláda k takovémuto kroku odhodlala, jelikož zodpovězení otázky, jak by Evropská komise měla v budoucnu v podobných případech týkajících se střetů zájmu postupovat, je velice aktuální a naléhavé. Přesto, že zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství uvedli, že s výjimkou jednoho projektu budou souhlasit s proplacením všech plateb pro Agrofert Holding, padlo rozhodnutí Evropskou komisi žalovat „z principu“.
Spatřuji zásadní pozitivum tohoto kroku v objasnění celého problému nezávislým soudem. Mělo by být totiž jasně řečeno, jak by v podobných případech měla Evropská komise postupovat a kdo je zde v právu. Zejména v době, kdy se ze situace týkající se střetu zájmů Andreje Babiše stalo celonárodní téma, by mělo být lidem vysvětleno, zda Evropská komise tedy už od počátku postupovala špatně– zejména s ohledem na její náhlý obrat v rozhodnutí platby proplatit. Jediný, kdo může takovéto posouzení učinit, je samozřejmě nezávislý soud a je tedy dobře, že se celá věc dostane k Soudnímu dvoru EU, takový postup a rozhodnutí je chvályhodné. Soudů ze strany mnohých politiků, komentátorů či jiných odborníků již padlo opravdu mnoho a nejsem překvapen, že veřejnost je ze všeho už zmatena, unavena a otrávena. Proto věřím, že soudní rozhodnutí v této věci přinese světlo do chaosu celé této velice nepříjemné a dlouhotrvající záležitosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV