Jiří Paroubek: A jak na to jdou s podporou ekonomiky Číňané

25.04.2020 21:00 | Zprávy

Pomoc čínské ekonomice jde v několika směrech. Jednak z centra, tedy od čínské vlády, dále od administrativ provincií a od měst. A také samozřejmě od Čínské centrální banky.

Jiří Paroubek: A jak na to jdou s podporou ekonomiky Číňané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Čínská centrální banka snížila velmi dramaticky úroky z úvěru, což má podnítit k expanzi firemní sektor. Centrální banka také snížila předpis výše povinných rezerv, které by měly držet čínské banky, čímž uvolnila významnou část hotovosti těchto bank, které bude možné použít v rámci úvěrování firemního sektoru.

Ústřední vláda rozhoduje především o všestranné podpoře firemního sektoru, malých a středních podniků i jednotlivých podnikatelů. Uplatňuje se snižování nájemného, ale také třeba cen elektrické energie anebo plynu pro firemní sektor. Stejně tak významnou úsporou pro firmy je, že předtím placené  dálnice a rychlostní komunikace jsou nyní  bez poplatků. Vláda rozhodla o snížení DPH pro malé a „mikro“podniky a samostatně hospodařící podnikatele. Byly sníženy platby sociálního pojištění, placeného zaměstnavatelem a umožňuje se jejich odklad. Tyto redukce nejrůznějších plateb daní a poplatků sníží náklady pro podnikatelský sektor o zhruba 227 mld. dolarů. Finanční podpora zahrnuje tři oblasti, což představuje objem 507 mld. dolarů. Dalších zhruba 100 mld. dolarů představují odložené platby jistin a úrokových plateb z firemních půjček. To je zatím z dostupných informací z Číny průběžná informace, neboť čínská vláda jistě bude uplatňovat další nástroje k podpoře čínské ekonomiky.

Za letošní  první čtvrtletí se čínská ekonomika meziročně propadla o 6,8%, což není zase nic tak dramatického a očekává se, že čínská ekonomika na konci roku dosáhne meziročního nárůstu mírně pod 3%. To jistě není žádný debakl, a pokud se nebudou opakovat vlny koronavirové epidemie v dalších částech tohoto roku nebo v roce 2021 Čína brzo naskočí na běžnou trajektorii svého hospodářského růstu blížícímu se meziročně k 6%.

Zajímavě jdou na věc některé čínské provincie a velká čínská města. Je známo, že Číňané mají vysokou úroveň úspor a potřebují v nastalé situaci stimulovat, aby utráceli více peněz. Tak například ve městě   Wu-chan, které  bylo epicentrem pandemie, poklesl maloobchodní prodej v prvních dvou měsících roku meziročně o 42,1%. Proto administrativa msta Wu-chan vydává kupony (vouchers) v celkové hodnotě 500 mil. jüanů (téměř 71 mil. dolarů), které jsou distribuovány  digitálně prostřednictvím online platforem WeChat a Alipay s omezenou časovou platností. Tyto vouchery mohou být používány fyzicky v obchodech a restauracích tak, aby byli lidé povzbuzeni utrácet po dlouhém období vlastní izolace a karantény. Připomínám, že Wu-chan byl uzavřeným městem od 23. ledna do 8. dubna. Podobně jako ve Wu-chanu rozhodli šéfové města také v Chang-čou, v provincii Če-ťiang, o vydání voucherů v hodnotě 220 mil. jüanů, což by mělo podnítit podle odhadů zhruba desetinásobné výdaje spotřebitelů. Tedy, některá čínská města dávají svým občanům kupóny a ne peníze v hotovosti. Primárně jim jde o to, podnítit poptávku, která dostala velmi silný úder právě karanténou. Jedná se o to, rozhýbat sektory ekonomiky jako jsou restaurace, sport, kultura a turismus. Samozřejmě se jedná, pokud jde o „kupónové programy“ o opatření dočasného charakteru k revitalizaci spotřebních výdajů obyvatelstva.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…