Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry

05.05.2019 7:35 | Zprávy

Japonsko uskutečnilo po dvou stech letech (poslední abdikace císaře se uskutečnila v roce 1816) změnu, týkající se císařského trůnu ještě za života dosavadního císaře.

Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Novým císařem se stal syn dosavadního císaře. Japonci se na tuto změnu na císařském trůnu připravovali dlouhou dobu. A předání císařských insignií, které proběhlo mezi dosavadním císařem Akihitem a jeho synem, novým tennem Naruhitem, bylo provázeno nezvyklými událostmi. Japonci dostali v této souvislosti při vstupu do nové císařské éry desetidenní pracovní volno(!). Po deset dní nepracuje dokonce ani burza v Tokiu. A Japonci tak mají oslavovat ve volném čase změnu na chryzantémovém trůně.

Hirohito, otec nyní již bývalého císaře Akihita, stál v čele Japonska celá desetiletí zejména v letech agrese Japonska v Asii a v průběhu celé II. světové války. Po skončení války, kterou Japonsko zdrcujícím způsobem prohrálo, se Hirohito vzdal svého božství (1946) a byl to on, kdo ve svém rozhlasovém projevu po kapitulaci své země vysvětlil Japoncům novou situaci, které se musí přizpůsobit. Podle ústavy, jež byla přijata po válce, a nese rukopis Američanů, je japonský císař není už jen „symbolem státu a jednoty lidu". Je tedy jen ceremonialní hlavou státu.

V každém případě Akihito, odstupující tenno, projevoval po dlouhou dobu své vždy velmi příjemné pacifistické sklony. Přivedl Japonsko, poté co se stal po smrti Hirohita císařem, do moderní éry. I v ní si ovšem Japonsko udržuje stále své jedinečné tradice. Tradice instalace nového císaře, intronizace, trvá v Japonsku již 2700 let.

Dnes již bývalý japonský císař Akihito prolomil za své vlády některá společenská tabu. Dokázal, v některých případech, že je plně na straně svého lidu. Dokázal se také omluvit za zločiny japonské armády spáchané v Japonskem napadených zemích v průběhu II. světové války i před ní.

Jak jsem měl možnost osobně Akihita poznat, byl to muž velmi skromný, zajímající se hluboce o přírodu a ochranu životního prostředí.

Rád vzpomínal na svůj pobyt v Praze v Kaiserštejnském paláci blízko Vltavy. Musel jsem mu v našem rozhovoru popsat, jak byl tento palác poničen velkou povodní v roce 2002. V té době jsem totiž působil jako náměstek primátora na pražské radnici a při své návštěvě u japonského císaře jsem ještě celou věc měl v dobré paměti. Akihito je tedy velkým přítelem naší země a Prahy.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…