Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry

05.05.2019 7:35 | Zprávy

Japonsko uskutečnilo po dvou stech letech (poslední abdikace císaře se uskutečnila v roce 1816) změnu, týkající se císařského trůnu ještě za života dosavadního císaře.

Jiří Paroubek: Japonsko vstupuje po dvou stech letech do nové éry
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Novým císařem se stal syn dosavadního císaře. Japonci se na tuto změnu na císařském trůnu připravovali dlouhou dobu. A předání císařských insignií, které proběhlo mezi dosavadním císařem Akihitem a jeho synem, novým tennem Naruhitem, bylo provázeno nezvyklými událostmi. Japonci dostali v této souvislosti při vstupu do nové císařské éry desetidenní pracovní volno(!). Po deset dní nepracuje dokonce ani burza v Tokiu. A Japonci tak mají oslavovat ve volném čase změnu na chryzantémovém trůně.

Hirohito, otec nyní již bývalého císaře Akihita, stál v čele Japonska celá desetiletí zejména v letech agrese Japonska v Asii a v průběhu celé II. světové války. Po skončení války, kterou Japonsko zdrcujícím způsobem prohrálo, se Hirohito vzdal svého božství (1946) a byl to on, kdo ve svém rozhlasovém projevu po kapitulaci své země vysvětlil Japoncům novou situaci, které se musí přizpůsobit. Podle ústavy, jež byla přijata po válce, a nese rukopis Američanů, je japonský císař není už jen „symbolem státu a jednoty lidu". Je tedy jen ceremonialní hlavou státu.

V každém případě Akihito, odstupující tenno, projevoval po dlouhou dobu své vždy velmi příjemné pacifistické sklony. Přivedl Japonsko, poté co se stal po smrti Hirohita císařem, do moderní éry. I v ní si ovšem Japonsko udržuje stále své jedinečné tradice. Tradice instalace nového císaře, intronizace, trvá v Japonsku již 2700 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

9:16 Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

U nás prý máme demokratické volby. Nikoho však nevzrušuje, že předběžné „síto“ pro volitelnost kandi…