Logicky chce navázat na úspěšné Obamovo prezidentství, na němž se aktivně podílel a které používalo k řízení vnitřní a i zahraniční politiky státu standardní a předvídatelné nástroje. Levicové křídlo demokratické strany Bidena považuje za politického dinosaura, který se vynořil ze starých časů. Až se ale těmto nadšeným hochům a děvčatům vrátí soudnost, pochopí, že je to zřejmě jediná cesta, jak zabránit druhému mandátu nepředvídatelného Donalda Trumpa v prezidentském úřadu. Ostatně podle průběžné prováděných průzkumů by Biden dnes nad Trumpem. zvítězil o 8 procentních bodů.
Jednu z takových ukázek nepředvídatelného Trumpova jednání, která mírně vyvedla světové finanční trhy, jež už jsou od něj na leccos zvyklé, z míry, byla hrozba zavedení nových cel uvalených na čínské zboží.
Pokud tedy ovšem nebude rychle přijata dohoda mezi Čínou a USA o vzájemném obchodu. Prostě je to jako kdyby Trump jednal na firemní úrovni a, de facto takto vydírá svého partnera v jednání. Oznámil, že se od pátku zvýší, tedy pokud nebude dohoda na stole, cla na čínské zboží z 10% na 25%, což zasáhne čínský obchod zhruba v rozsahu 200 mld. dolarů za rok.A v druhé fázi zvýší cla na další čínské zboží z 0% na 25%, což zasáhne čínský obchod v rozsahu dalších 325 mld. dolarů za rok.
První reakcí bylo, že americké finanční trhy, tedy burzy, klesly na počátku obchodování o 2%. To se ale následně poněkud srovnalo, tedy poté co Číňané vyjádřili ochotu pokračovat dál v jednání. Čínský vicepremiér ohlásil přílet k jednání do Washingtonu na čtvrtek. Evropské finanční trhy vesměs také poklesly, zejména pak německá burza a v ní index nejlepších německých akcií DAX. Čínská burza v Šanghaji poklesla dokonce o 5%. To je jen malá ukázka toho, co nastane, pokud nedojde k uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
Měl jsem již někdy v roce 1988 možnost jednat s čínskou delegací o ustavení společného podniku, čínské restaurace v Praze (k tomu také v roce 1989, ještě před revolucí, skutečně došlo). Vzpomínám si, jak obtížné to bylo jednání a do jakých detailů Číňané šli a jak časově a psychicky náročné to bylo. Američané by zkrátka měli být při jednání s Říší středu velmi trpěliví. Sklon k projednávání velkých detailů je totiž standardní čínská metoda jednání. Je otázka, jestli skupina, která řídí momentálně politiku USA je na tyto nuance v jednání s Číňany stavěná.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV