Salvini pochopitelně už nechtěl čekat, neboť jeho největší soupeři- Demokratická strana a M5S - za ním silně zaostávají. Protože takováto šance vyhrát volby o parník před ostatními soupeři by se, pokud by pokračoval v klidné koaliční spolupráci s M5S, už později nemusela opakovat. Salvini už několik týdnů vedl intenzivní volební kampaň. Navštěvoval pláže po celé Itálii a setkával se s italskými voliči na dovolené. Prostě Salvini všechny zaskočil svým tahem na bránu. V nastalé situaci, kdy M5S zažívá podstatné snížení svých volebních preferencí, pochopitelně nemá žádný zájem na mimořádných volbách a dalo přednost dohodě s levostředovou, můžeme říci sociálně demokratickou, Demokratickou stranou Itálie na vytvoření společné vlády.
Pikantní na tom je, že M5S útočilo na svého nového politického spojence vytrvale celá léta, neboť jej považuje za součást starých pořádků, proti nimž chce bojovat. Tedy Demokratická strana je podle M5S důležitou částí establishmentu Itálie, proti kterému se vlastně Hnutí od svého vzniku vymezovalo. Šéfem společné vlády bude dosavadní premiér Conte, který je sice formálně nezávislý, ale je politicky spojen s M5S. Za čtrnáct měsíců ve funkci premiéra si vybudoval velmi solidní reputaci člověka, který představuje ve vládních kruzích a ve společnosti klidnou sílu. Demokraté, kteří se rozhodli vstoupit do vlády s M5S obsadí některá z klíčových ministerstev. Zcela nepochybně to bude jedno z hospodářských ministerstev a ve hře je samozřejmě také ministerstvo zahraničí a vnitra. Obě strany již avizovaly záměr změkčit dosavadní až příliš restriktivní, provokativně protiimigrační politiku Salviniho.
Nová koalice má před sebou úkol, připravit a prosadit státní rozpočet na příští rok. Neobejde se to bez jednání s Bruselem, neboť státní rozpočet na příští rok může jen těžko splňovat všechny představy bruselské administrativy EU. Reakcí na vznik nové vlády byla ovšem nadšená reakce evropských finančních trhů, včetně italské a německé burzy. Pochopitelně, že vyšachování Salviniho z vlády a odklad voleb, bylo špičkami EU, ale také politickými špičkami Francie a Německa, přivítáno s uspokojením. I odklad se v nastalé situaci hodí. Pokud ovšem nová Conteho vláda nebude obratná a úspěšná, lze očekávat v příštích parlamentních volbách, které proběhnou v řádném termínu, velký úspěch populistů z Ligy. Ani současná vysoká úroveň podpory Ligy zhruba dvěma pětinami italských voličů, nemusí být vůbec definitivní. Ustavení druhé Conteho vlády již v tuto chvíli může zabránit jen referendum, které o vstupu do vlády proběhne mezi příznivci M5S...
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV