Jiří Paroubek: Trumpovo moudré rozhodnutí

21.12.2018 16:18 | Zprávy

Donald Trump stahuje americké vojáky ze Sýrie. Tito vojáci dělali zázemí v boji proti tzv. Islámskému státu především kurdským bojovníkům na severu země.

Jiří Paroubek: Trumpovo moudré rozhodnutí
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Je to přitom zvláštní spojení. Levicově orientovaná kurdská strana, která je v spojení s Kurdy na turecké straně hranic, která je podporována vojensky Spojenými státy. Ale takové jsou někdy paradoxy politiky. Je jen otázkou do diskuze, zda ústup amerických vojáků ze Sýrie, kde ke svému pobytu neměli žádný mandát od legální syrské vlády, ani od mezinárodních institucí, je v tuto chvíli správný. Zdá se, že v Sýrii se přiblížil konec vojenských operací a politické řešení, jehož hlavním aktérem bude nesporně vláda Bašára al-Asada, ale také Rusko a dvě regionální velmoci, Turecko a Irák.

Donald Trump pochopitelně bude čelit v americkém Kongresu nepříjemným útokům jestřábů, kteří budou zpochybňovat jeho rozhodnutí. Toto rozhodnutí D. Trumpa já ovšem považuji za velmi správné, otevírající cestu k deeskalaci konfliktu a k jeho mírovému řešení. Prezident Trump jde cestou, která je rozumná také pro americké daňové poplatníky, protože přímá účast armády Spojených států ve válečných konfliktech (viz Irák a Afganistan), stojí vždy obrovské peníze. A na druhé straně růst americké ekonomiky je do značné míry spjat s výdaji vlády na zbraně a zbraňové systémy vyráběné v rámci amerického vojensko-průmyslového komplexu.

Prostě Donald Trump se snaží respektovat zájmy amerických zbrojařských firem a přitom nezatahovat USA do otevřeného válečného konfliktu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Zvítězí umělá inteligence nad lidmi?

12:35 Zdeněk Joukl: Zvítězí umělá inteligence nad lidmi?

Umělá inteligence (UI) se stává dobrým sluhou, ale může se stát i zlým pánem. Filozof Sokrates tvrdi…