Jiří Paroubek: Vzpomínka na Jana Palacha

17.01.2019 8:29 | Zprávy

Je dobře, že si celá země v těchto dnech připomíná památku Jana Palacha. Tento student filozofické fakulty UK se 16. ledna 1969 polil hořlavinou a pod Národním muzeem se zapálil. A 19.ledna svým stráským zraněním podlehl.

Jiří Paroubek: Vzpomínka na Jana Palacha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Protestoval tehdy proti narůstající pasivitě lidí po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy. V dopise, který zanechal na rozloučenou, zformuloval své požadavky. Žádal ukončení cenzury, která byla po vstupu vojsk do země obnovena začátkem září 1968. A dožadoval se zastavení vydávání kolaborantských Zpráv. Jeho čin v české společnosti tehdy akceleroval poslední vzepětí národa, jehož úsilí a touhu po demokratizaci a demokracii překryli za pár měsíců na to na dvacet let komunisté těžkým příkrovem normalizace.

Čin Jana Palacha byl nepochybně inspirován podobnými zápalnými oběťmi buddhistických mnichů, kteří prováděli takové činy v tehdejším jižním Vietnamu v době, kdy v této zemi probíhala občanská válka a vojenská intervence USA. Jeho příklad občanské odvahy, která má v českých dějinách jen minimum srovnání, vedl k následování několik dalších mladých lidí. Nejznámější je čin Jana Zajíce, který se zapálil v březnu 1969 také na Václavském náměstí. Normalizační režim českých komunistů se snažil devalvovat velikost oběti Jana Palacha, vypouštěním strašlivých dezinformačních blábolů o nepálivém ohni apod. Komunisté, za trpného přihlížení reformních komunistů, začali po nástupu Husákova vedení již tři měsíce po smrti Jana Palacha nelítostně normalizovat českou společnost. Stovky tisíc lidí přišlo o práci, o existenci. Ti, kdo se postavili na odpor, byli pronásledováni, vězněni, vystěhováváni ze země. Teror sice nebyl srovnatelný s terorem, který panoval v padesátých letech, ale vedl k tomu, že se lidé ve své většině stáhli do svého soukromí a tolerovali mlčky komunistický režim.

Před třiceti lety Palachovo jméno a mimořádný étos jeho činu přivedl do ulic a na náměstí Prahy tisíce lidí protestujících proti praxi normalizačního režimu. Čeští komunisté vedení Jakešem a Husákem místo dialogu s občanskou veřejností, kterého nebyli schopni, přistoupili k brutálním policejním zásahům. Málokdo tehdy tušil, že již za necelý rok komunistický režim v Československu padne.

Osobnost Jana Palacha můžeme posuzovat z mnoha úhlů. I civilně a nepateticky, jak se o to pokouší dnes část jeho spolužáků. Ale v každém případě je potřeba vyzdvihnout neuvěřitelnou občanskou odvahu tohoto mladého muže, který se svým činem snažil vytrhnout český národ z letargie, do které po okupaci cizími vojsky čím dál více upadal.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…