Jiří Weigl: Fiala, nebo Trump

22.03.2025 12:17 | Glosa

Před dvaadvaceti lety 20. března 2003 zahájily USA v rozporu s mezinárodním právem pod vyfabulovanou lživou záminkou držení zbraní hromadného ničení tehdejším iráckým režimem vojenskou agresi proti Iráku. Tato válka, která trvala až do roku 2011, přinesla totální devastaci celé země, ekonomickou, společenskou a kulturní destrukci nebývalých rozměrů., cca 500 000 zabitých civilistů, milióny uprchlíků a otřes a rozvrat pro celý region Blízkého východu. Dodnes je Irák rozvrácenou zemí, zmítanou sektářským násilím a více či méně ovládanou sousedním teokratickým Íránem.

Jiří Weigl: Fiala, nebo Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Tato celkově tragicky chybná americká agrese, která nenašla podporu OSN ani západoevropských zemí, byla nadšeně a jednoznačně podpořena českými atlantisty. Václav Havel jako dosluhující prezident podepsal dopis do USA na podporu amerického útoku na Irák. Když nový prezident Václav Klaus tehdy v osobním rozhovoru s tehdejším americkým velvyslancem Stapletonem vyjádřil své pochybnosti nad údajnou existencí zbraní hromadného ničení v Iráku a varoval před dalekosáhlými důsledky, které tato akce našeho spojence bude pro USA i celý svět mít, byl zuřivě napadán celou naší mainstreamovou politickou a mediální frontou, co že si to dovolil svatokrádežného říci velkému spojenci. Byl to typický příklad našeho nekritického poměru k USA a jejich politice, ať byla jakákoliv.

Až do 20. ledna 2025 v naší oficiální politice nezpochybnitelně platila nevyslovená, leč striktně dodržovaná hesla – „s USA na věčné časy a nikdy jinak“ a „je lépe se mýlit s USA než mít pravdu proti nim“. Česká republika vždy byla součástí jakékoliv koalice ochotných, kterou USA potřebovaly k uskutečňování svých intervencí po světě, neváhali jsme ani kvůli tomu se dostat i do křížku s evropskými partnery, kteří tuto atlantickou ortodoxii nesdíleli.

A dnes náhle střih – všechno je jinak. Politika současné vlády nejen že USA otevřeně a okázale nepodporuje, ale dokonce je kritizuje a neskrývá odhodlání americké spojenectví opustit.

V minulých dnech předložil premiér Fiala občanům a voličům neuvěřitelnou nabídku – do 4 až 6 let válku s Ruskem, a to bez účasti USA. Ty při tom realizují úplně opačný politický kurs – urovnání války na Ukrajině a zlepšení vztahů s Ruskem. Fiala a jeho koalice naopak chtějí pokračovat v konfrontační politice a eskalaci mezinárodního napětí, kterou provozují po celou dobu svého mandátu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 384. Jak je důležité míti Erbena

14:44 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 384. Jak je důležité míti Erbena

V předchozím dílu jsme psali o díle Erbena – Václava. Rád bych se vrátil k jeho jmenovci – Karlu Jar…