Dramatická je také situace ve zdravotnictví, kde mladí lékaři odmítají sloužit přesčasy. Hrozí těžká krize zdravotního systému, již tak postiženého výpadky a dlouhodobou nedostupností řady léků.
Očekává se další skokové zdražení energií v důsledku výrazného zvýšení regulované složky jejich cen. Řada firem i domácností se obává likvidačních důsledků. Prezident podepsal tzv. konsolidační balíček, který bude znamenat podstatný dopad do hospodaření občanů i podnikového sektoru – vzrostou prakticky všechny daně, a tím i na ně navázané ceny zboží a služeb. Zkomplikuje se podnikání a zaměstnávání, zvýší se byrokratické zátěž. Veřejnost přitom nemá pocit, že jde skutečně o ozdravný balíček. Kroky vlády spíše připomínají jenom tupou snahu o snižování schodku bez jasné vize a strategie.
Kdo může věřit vládě, která dopustí, aby několikanásobně všem subjektům vzrostly ceny elektřiny a plynu a současně energetickým společnostem mnohonásobně stouply zisky. Namísto řešení situace u výrobců nechá statisíce subjektů ožebračit a pak jim nabízí sociální dávky. Vláda ignoruje fakt, že česká ekonomika je v rukou nadnárodních, převážně německých firem, pro něž je rozhodující nižší nákladová úroveň. Fakt, že vláda dopustila v evropském kontextu rekordní zdražení energií, má a pro českou ekonomiku bude mít zásadní negativní důsledky. Stejně tak kabinet bez většího zájmu nechal rozběhnout inflaci na rekordní úroveň a nyní se těší z inflačního nafouknutí příjmů i HDP, kvůli němuž pak bude moci vykazovat snížení dluhu vůči HDP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV