Josef Brož: Vallsovo pražské tančení kolem jádra

10.12.2014 9:30 | Zprávy

Ve dnech, kdy ministr ekonomie Emmanuel Macron předkládá v Paříži v radě ministrů svůj dokument o „růstu a aktivitě“, přezdívaný po něm jako „zákon Macron“, navštívil premiér Manuel Valls Prahu.

Josef Brož: Vallsovo pražské tančení kolem jádra
Foto: Pražské Benátky
Popisek: Vodouch na Vltavě.

Je to jenom protokolární shoda okolností, ale obě aktivity spolu souvisejí. I když ta Vallsova návštěva působila trochu jako „lobbistický valčík“.

Bez nastartování své ekonomiky se Francie, která není schopna plnit již několik let maastrichtská kritéria, ocitne na pokraji zhroucení.

Podle Vallse není možné, jak řekl na ekonomickém fóru, Evropu redukovat na „aplikovaní disciplíny bez inteligence“. To by jistě nebylo dobré, protože to je „druhá nejsilnější ekonomika“, jak pyšně připomněl. Obojí by nás mělo zajímat.

A to navzdory tomu, že francouzská diplomacie se snažila vytvořit dojem, že do Prahy přijel premiér Valls vlastně – především posnídat.

Jistě, připomenutí návštěvy socialistického monarchy Françoise Mitterranda, jenž se před 26 lety setkal v Buquoyském paláci s disidenty v čele s jistým Václavem Havlem, měla svůj význam. Pro české disidenty určitě.

Ale v té evropské reálpolitice, a to ještě několik let po roce 1988, už byla Mitterrandova politika méně eufemistická. (Připomeňme tu jen obdivné Mitterrandovo vyjádření ve prospěch puče dnes již zapomenutého ruského generála Janajeva z roku 1991.)

Inu, snídaně byla, ale ve Francii je přeci jenom důležitější oběd, a to už vůbec nemluvím o večeři.

Měli bychom si všímat, že vedle úsilí dodat návštěvě trochu toho lesku, přijel premiér Valls především lobbovat za jádro. Po nešťastném vyřazení francouzské společnosti Areva před dvěma lety ze soutěže o dostavbu Temelína, se nyní čeští i francouzští socialisté až dojemně shodli, že jsou si v otázce energetiky – více než blízcí.

„Obě naše země se rozhodly pro jádro,“ řekl premiér Valls. Prezident Miloš Zeman pokyvoval hlavou. „Je velmi důležité, že v Evropě jsou země, jako Francie, které rozumí potřebám České republiky udržet výrobu z jádra jako součást energetického mixu,“ řekl premiér Sobotka.

I když se Francie ve svých aktivitách neomezuje pouze na tuto otázku – došlo i na otázky vědecké a technologické spolupráce, byla podepsána další smlouva o spolupráci – bylo jasné, že toto byl tah.

Ono „rendez-vous“, slovy Vallsovými, bylo logicky i zájmem šéfů „nukleárního týmu“ Areva, EDF, Alstom, Bouygues, kteří přiletěli s Vallsem do Prahy. Pražská kancelář AFP označila návštěvu dramaticky jako „ukončení izolace“.

Česká vláda připravuje na příští semestr nový strategický plán rozvoje energetiky. Premiér Valls by jistě doma zabodoval, kdyby získal pro své lidi několikamiliardovou zakázku.

Své jméno by potom mohl připojit k tomu Macronově. To už by potom nebyl jenom valčík, ale přímo divoké katalánské tango. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…