Josef Liška: Ploština, Prlov a Vařákovy Paseky - tři místa, kde v plamenech nacistického násilí umírali vlastenci

25.04.2018 11:59 | Zprávy

Na samém konci druhé světové války, doslova v posledních dnech „zazářila“ nacistická ideologie při nemilosrdném vraždění místních civilních obyvatel.

Josef Liška: Ploština, Prlov a Vařákovy Paseky - tři místa, kde v plamenech nacistického násilí umírali vlastenci
Foto: Karel Šimek
Popisek: Před zahájením pietního slavnostního setkání u pomníku obětí nacistů v Prlově

Od té doby již uplynulo 73 let. Němečtí okupanté, příslušníci speciální protipartyzánské jednotky SS napadli dne 19. dubna 1945 pasekářskou osadu Ploština. Z domků vyhnali místní obyvatele, vykradli co se dalo, a posíleni kořalkou, podnapilí, zapálili deset domků. V plamenech postříleli a upálili 24 osadníků.

Podle stejného scénáře připraveného s pověstnou německou důsledností pak opakovali své „vystoupení“ po čtyřech dnech v pondělí 23. dubna 1945 v nedalekém Prlově. Tam vykradli a vypálili 8 domů a po brutálním výslechu zatčených gestapáci určili jména 23 lidí, kteří byli bez odkladu v ten samý den zavražděni. Na pomníku v obci jsou uvedena jména mučedníků – obětí nacistického teroru a zvůle. Jsou trvale uložena jako ponaučení pro budoucí generace. Pravdivá svědectví o tragickém osudu zatčených vlastenců z valašských kopanic, o bestiálním fanatickém řádění Němců jsou zaznamenány ve výpovědích očitých svědků v místních kronikách a publikacích autorů z poválečného období.

Řádění zfanatizovaných Němců pak ještě pokračovalo 2. května vraždou 4 osadníků a vypálením 8 domků na kopaničářské samotě nazývané Vařákovy paseky.

Záminkou bylo jako v předchozích případech – trest za pomoc a poskytnutou podporu partyzánům.

V té době již nad německým Říšským sněmem v Berlíně vlála rudá vlajka - symbol vítězů nad poraženým fašistickým Německem. Nacistický sen o Velké Germani rozprostřené v dobytém a odcizeném životním prostoru po  zotročených Slovanech skončil.

Pietní vzpomínkové akce  k důstojnému uctění památky vlastenců, kteří se stali obětmi nacistické zvůle již tradičně ve výročí událostí připravují vedení jednotlivých obcí. Do Prlova se letos 21. dubna dostavily z mnoha míst České republiky početné delegace i jednotliví hosté a političtí činitelé, vlastenci, antifašisté, aby položili květinové dary u pomníku obětí a s úctou si společně připomněli hrdiny, kteří v závěrečných dnech války položili své životy a stali se tak nezapomenutelnou  částí ze 360.000 českých obyvatel v průběhu II.světové války, umučených, popravených a zavražděných.

Znalost pravdivé historie a její uchování v paměti je důležitým poučením pro konání v přítomnosti a k utváření budoucnosti.

Průběh dějin lidstva i naší národní historie poukazuje na to, že svoboda a mír nejsou samozřejmostí…

Josef Liška

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

21:35 Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

Komentář Jiřího Paroubka k úspěchu českých hokejistů.