Karel Feix: Zájmy daňových poplatníků by měly být na prvním místě

26.09.2019 15:09 | Zprávy

Dopis generálního ředitele firmy Kapsch Ing. Karla Feixe ministrům vlády Andreje Babiše

Karel Feix: Zájmy daňových poplatníků by měly být na prvním místě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Vážený pane ministře,

dovolte, abych Vás informoval o závažných skutečnostech, které se týkají okolností mýtného tendru v České republice a které jsou důležité pro zájmy daňových poplatníků – Vašich voličů. Zároveň jde o fakta, které se z nejrůznějších důvodů nedozvíte z veřejných médií, natož ze zpráv či analýz ministerstva dopravy. Pozadí celého mýtného projektu navíc vykazuje obrovská rizika, o nichž byste jako nejdůležitější exekutivní instituce měli být informováni. Současně nabízíme i návrh řešení současné komplikované a nepřehledné situace.

Právní rizika mýtné zakázky a chybějící „plán B“

Ministerstvo dopravy podepsalo mýtnou smlouvu s konsorciem CzechToll/SkyToll dne 20. září 2018 protiprávně, protože platilo předběžné opatření, které podpis zakazovalo. To je fakt, který pravomocně konstatoval Krajský soud v Brně a přikázal první instanci ÚOHS, aby rozhodla o zákazu plnění této smlouvy zakázalo. Rozhodnutí antimonopolního úřadu přitom musí padnout v nejbližších dnech. Ani za této situace si ministr dopravy Vladimír Kremlík nepřipouští, že by ho páně Ťokovo dědictví zpackaného tendru mohlo dostihnout a on nebude moci k letošnímu 1. prosinci nové mýto spustit. Veřejnost tlačí na zodpovědné ministerstvo dopravy, ať představí, jaký má „plán B“, aby nedošlo k přerušení výběru mýta a miliardovým ztrátám. Připomínáme, že Česká republika stále vlastní plně funkční mýtný systém schopný vybíratmýto ještě levněji po dalších deset let. V této souvislosti přikládáme přílohou dopis, jež leží na stole ministra dopravy a který obsahuje naši závaznou nabídku na provoz stávajícího mýtného systému za 6,9 mld. korun za deset let - jde o zopakování nabídky, kterou má ministerstvo v rukou již od loňského léta a na niž nijak nezareagovalo.

Namísto, aby zainteresované strany zasedly k jednacímu stolu - jak po tom konstruktivně volá Kapsch - a hledaly širší dohodu, je společnost Kapsch dehonestována a označována za nepřítele státu jen proto, že jako komerční subjekt hájí zákonnými prostředky svá práva. Korunu tomu nasadil sám antimonopolní úřad, který by měl být nezávislou institucí bdící nad výběrovými řízeními. Ačkoliv jsme účastníkem řízení před ÚOHS a měli bychom mít právo na nestranný přístup, zveřejnil ÚOHS před několika dny na svém webu hanopis očerňující Kapsch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

10:14 Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

Asi jste v posledních týdnech zaznamenali čím dál tím nekompromisnější vyjádření, nejen z opozičních…