Karel Hvížďala: Maďarsko 2012 jako předobraz reálného nebezpečí i pro Česko

05.01.2012 11:09 | Zprávy

V Maďarsku se poměry v tamější veřejnoprávní televizi zase přiostřily.

Karel Hvížďala: Maďarsko 2012 jako předobraz reálného nebezpečí i pro Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Přituhovat tam začalo již v srpnu, kdy z úsporných důvodů se začalo propouštět a tato akce se velmi rychle proměnila v politickou čistku: z 3 200 zaměstnanců mělo odejít 550 nepohodlných novinářů.

Nakonec výpovědi proběhly ve dvou vlnách a muselo odejít přes 600 novinářů. Médií se brutálně zmocnil Viktor Orbán a jeho strana Fidesz, která má v parlamentu většinu.

Z televize odešly tak výrazné postavy jako László Benda, Antónia Mészárosová, Görgy Nej, Péter Nyárádi, Nóra Winklerová či András Siklós. Vyhozeni byli i všichni, kteří protestovali v roce 2010 proti novému tiskovému zákonu. Například Antónia Mészarosová, která před tím dlouho pracovala v BBC a byla hvězdou večerních politických talkshow. Odejít musela hlavně kvůli tomu, že dobře dělala svou práci: premiéru Orbánovi kladla nepříjemné otázky. To je samozřejmě její povinnost. Jenže výsledek pana Orbána nemohl potěšit: sledovanost večerních zpráv na stanici M1 klesla na historické minimum, dívá s na ně už jen asi 300 tisíc diváků, naproti tomu opoziční rozhlasovou stanici Klubrádio poslouchalo jen v Budapešti přes pět set tisíc lidí.

Minulý týden byli propuštěni další dva novináři a sice Balázs Navarro a Aranka Szávulyová, kteří zároveň jsou funkcionáři filmových a televizních odborů, a sice kvůli tomu, že od 10. prosince 2011 drží nedaleko budovy televize hladovku na protest proti cenzurním zásahům vedení stanice do zpravodajství. Spolu s nimi drží hladovku dalších šest lidí: tři zaměstnanci televize a tři aktivisté a v ulicích se začalo demonstrovat. V Maďarsku byl ustaven státní mediální holding MTVA někdy u nás nazývaný Fond a sdružil všechny novináře ve veřejnoprávních médiích, zároveň je výlučným výrobcem všech programů, čímž má stát zase vše pod kontrolou. V jeho čele stojí lidé z Fideszu a ti obsadili i veškerá místa editorů. Holding propuštění novinářů zdůvodnil tím, že protest je protiprávní a je provokací vůči zaměstnavateli. Již sama tato formulace ukazuje, že nejde o veřejnoprávní instituci, protože podle mezinárodního kodexu a vnitřních kodexů, které platí ve veřejnoprávních televizích ve staré Evropě, nemůže být nikdo nucen k nějakému postoji a má samozřejmě i právo protestovat: kvůli tomu proto nemůže být ani propuštěn.

Poslední spor novinářů s vedením MTVA začal kvůli televiznímu rozhovoru s představitelem radikální maďarské menšiny v Rumunsku Lászloem Tökesem. Odvysílané záběry však byly zmanipulované: byl vyretušován někdejší předseda nejvyššího soudu Zoltán Lomnica, protože je u současné vlády v nemilosti za odsuzování autokratických metod Orbanovy vlády. To prozrazuje, že Orbánova vláda se uchyluje ke starým totalitním praktikám a připomíná to manipulaci s fotografií z pohřbu diktátora Kim Čong-ila ze Severní Koree, z níž byl vyretušován televizní štáb, aby nerušil smuteční atmosféru. Je ale třeba dodat, že kvůli manipulaci již museli kvůli tlaku veřejnosti z domova i ze zahraničí v Maďarsku odejít z redakce dva lidé, sice šéfredaktor zpravodajské redakce Dániel Papp, kvůli kterému novináři protestovali od počátku, protože je z extrémistické strany Jobbik. Je to člověk připomínající našeho Ladislava Bátoru a i jeho slovník je podobně hrubý. Zároveň musel odstoupit z funkce ředitele zpravodajství v tiskové agentuře MTI Gábor Élo.

Aby Orbánova vláda dostala pod kontrolu i privátní média vytvořila zákon, který ji dovolil zřídit Národní mediální a komunikační úřad, který má ještě navíc tzv. Mediální radu. Oba orgány ale Viktor Orgán obsadil výhradně svými lidmi a ti již v prosinci 2011 zakázali i jednu z posledních nezávislých rozhlasových stanic Klubrádio, kam měla přístup i opozice.

Podobně neomaleně se Orbánova strana Fidesz zmocnila státního kontrolního úřadu, zlikvidovala soukromé penzijní společnosti, omezil působnost Ústavního soudu a pokusila se omezit i činnost asi 300 náboženských organizací, protože v nich stejně jako Václav Klaus, v novoročním projevu, ač nikoho nejmenoval, vidí nátlakové skupiny jako ve všech občanských sdruženích, která ho nepodporují a mají jiný názor.

Maďarsko nám proto názorně předvádí, jak i po více než dvaceti letech je návrat totalitních či silně autoritářských praktik v křehkých demokraciích zvláště v krizových situacích snadný a jak bychom měli být i my připraveni na obranu svobody médií a demokracie vůbec. Je pozoruhodné, že proti takovým praktikám u sousedů neprotestuje náš Syndikát novinářů. Člověka v tu ránu napadne, jestli by se náhodou nechoval stejně, kdyby k něčemu podobnému došlo i u nás! Proti porušování demokratických zásad v Evropě protestovala v dopisech zaslaných do Ruska a Maďarska americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Naše vláda se naopak s Viktorem Orbánem kvůli jeho kritickému postoji k Evropské unii přátelí. Možná je čas si vzpomenout na vynález Petra Hájka z roku 1998, který dnes sedí na Hradě a připravit se na mobilizaci: tentokrát ne proti levici, ale proti možným autokratickým praktikám, kdyby se k nim schylovalo.

Publikováno se souhlasem autora.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

16:42 Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

Samozvaný majitel SK Dynamo České Budějovice oklamal novináře, hráče, trenéry, fanoušky i představit…