V 27 tamních skladech je umístěno asi 7000 tun munice, v němž je asi 1000 tun výbušniny. Jako první vybuchl sklad číslo 16, kde bylo uskladněno asi 57 tun munice. Těsně před výbuchem bylo na místě pět lidí, tři stihli utéct a dva zahynuli. Výbuchy bylo slyšet několik hodin.
Munice měla být převezena do skladu v Květné, ale po té, co se od 3. prosince ozvaly další výbuchy: rozmetán byl sklad číslo 12 s téměř 13 tunami výbušnin, který je zhruba 150 metrů od místa říjnové exploze, není v nejbližší době převoz možný. Transport by mohl být uskutečněn údajně ve 12 kamionech.
Všichni odborníci, s kterými novináři doposud hovořili, se shodují v tom, že munice nemohla vybuchnout sama a už vůbec ne v rozptylu někoklika dní. Navíc v druhém skladu byla dělostřelecká munice, u níž není žádný důvod, aby samovolně vybuchla, řekl soudní znalec Jiří Chládek a další odborníci to potvrzují.
A pokud výbuch rozhodí munici, tak ta vychladne a pak nemůže dojít k dalším explozím. Z toho lze usuzovat s velkou prvděpodobností, že došlo-li k prvnímu výbuchu kvůli nějaké chybné manipulaci, další výbuchy už mohly mít jinou příčinu.
To vede odborníky z tajných služeb, kteří ovšem nechtějí být jmenováni a od kterých měl nejspíš informaci i Andrej Babiš, když v Otázkách Václava Moravce řekl, že druhý sklad nevybuchl náhodou, k různým spekulacím.
Obchod se zbraněmi je totiž nejlukrativnější byznys na světě, vydělává se na něm víc než na drogách či na obchodě s bílým masem a dodáváte-li zbraně či munici přes překupníky do zemí, kam je dovoz embargován, zisky jsou enormní a zbyde dost i pro ty, kdo nad takovým obchodem zamhouří oči.
Podezření u zmíněné české firmy, která ve Vrběticích skladuje munici, je o to větší, že její výkonný ředitel ing. Petr Bernatík měl dle pana Babiše již problémy s vývozem zbraní do Bulharska, kde munice rovněž explodovala a prý Imex něco vyvezl i do embargovaného Konga a sice přes Zimbabwe, jak zdokumentovaly Lidové noviny.
To vše jsou důvody, které spekulace jen podporují: Po prvním výbuchu by totiž do skladu přišla velmi důkladná kontrola a kdyby zjistila, že počty uskladněné munice neodpovídají tomu, co má ve skladech být, firma by měla vážné problémy.
A simulovat další výbuch není pro odborníky nic složitého: po prvním výbuchu je v okolí rozházeno tolik trosek, že se z nich dá těžko rozpoznat, o co šlo a i zbytky časované rozbušky se v nich ztratí. Nehledě na rafinovanější způsoby vznícení pomocí chemikálií, které zvýší teplotu až s velkým zpozděním a po kterých nezbude skoro žádná stopa.
Václav Moravec ve svém nedělním pořadu ještě upozornil na podobnost s lihovou mafií: obě aféry se totiž odehrály na Zlínsku.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz