Karel Januška: Správní soudnictví

12.04.2020 15:57 | Zprávy

Úvaha pro zákonodárce, vládu, soudce a občany. Zrušením činnosti správních soudů lze získat náklady, které by mohly uhradit ztráty způsobené koronavirovým nebezpečím.

Karel Januška: Správní soudnictví
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Činnost Nejvyššího správního soudu začala ke dni 1. 1. 2003. Tedy po padesáti letech od likvidace Nejvyššího správního soudu československého. Soudy v První republice byly specializované na spory občanské, vojenské a správní.

Současný Správní soud je sice v Ústavě jmenován, ale nemá žádnou oporu. Spory spolků, nebo institucí mají řešit úředníci správních orgánů. Jestliže nedojde ke smírnému řešení, pak rozhodovat musí soud, podle všeobecných zásad soudního rozhodování. Pravdu má spolek nebo instituce, která před porotou dokáže poškození svých práv. Jinak musí dojít ke smírnému řešení, protože státní správní instituce nejsou postižitelné. Takové spory musí rozhodovat vláda, případně Parlament.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Bude zestátnění ČT precedens a příklad?

12:55 Pavel Foltán: Bude zestátnění ČT precedens a příklad?

V důsledku aktuálního vývoje se pod čepicí selského rozumu líhnou velmi zajímavé nápady, jak důstojn…