Karol Hrádela: Mohou naše děti učit učitelé se známým pozitivním testem na koronavirus? Ano

02.09.2020 15:45 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k testování učitelů na koronavirus

Karol Hrádela: Mohou naše děti učit učitelé se známým pozitivním testem na koronavirus? Ano
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Začíná školní rok. Naše děti ve školách mohou z rozhodnutí státu učit učitelé s prokazatelnými pozitivními výsledky testů na koronavirus, kteří si například ani nepřipouští příznaky koronaviru, a proto je lékaři neuvádí. Disimulanty známe i v jiných běžných případech. Mnozí si nepřiznávají různé komplikace a neuvádí je, jiní si je uvědomují, ale mají jiné důvody, a to nejen ekonomické, proč chtějí být uschopněni a příznaky zapírají. U takovýchto osob jejich karanténa je ukončena přes pozitivní test na koronavirus, když jsou pacientem sice pozitivním, ale bez klinických známek onemocnění (bezpříznakový pacient). Nemocní měli původně nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR (PCR, anglicky Polymerase Chain Reaction) testu, utrpěli ekonomickou i sociální ztrátu, ale logicky v nich nechtějí pokračovat. Nyní jim tuto izolaci ukončí bez provedení jakéhokoliv PCR testu. Stačí, že nemocní tvrdí, že nemají příznaky. To platí i pro pracovníky ve školství, což je zvlášť nebezpečné, když po výuce míří řada dětí ke svým prarodičům.

Znám učitelku, které dnes byla ukončena neschopnost, přestože včera jí vyšel pozitivní výsledek testu, který si nechala na vlastní náklady udělat.

Nerozumím tomu, proč se u učitelů v podobných případech opakovaných pozitivních testů nepostupuje podobně jako u pracovníků ve zdravotních a sociálních službách. Všem pracovníkům ve zdravotních a sociálních službách se izolace ukončuje na základě negativního výsledku RT-PCR testu (Real-time PCR nebo qPCR je metoda založena na principu klasické PCR, umožňuje však kvantifikaci sledovaného úseku DNA v reálném čase), a provedeného nejdříve 10 dnů ode dne odběru diagnostického vzorku, jehož vyšetření přítomnost viru SARS-CoV-2 prokázalo, a současně po uplynutí alespoň 3 dnů, kdy daná osoba klinické příznaky onemocnění již nevykazuje.

V případě pozitivního výsledku testu se provede u pracovníků ve zdravotnických a sociálních službách odběr na opakované vyšetření RT-PCR testu za 5 dnů ode dne odběru vzorku posledního pozitivního testu. V případě opakovaně pozitivního výsledku RT-PCR testu se provede vyšetření alternativními testy (např. LAMP –loop-mediated isothermal amplification, antigenním testem nebo kultivačním průkazem viru ve specializovaných laboratořích). V případě negativního výsledku alternativního testu a absence klinických příznaků onemocnění COVID-19 bude tato osoba považována za neinfekční a izolace se ukončí.

Ve školství se alternativní testy přes pozitivní výsledek testu na koronavirus neprovádí. Nelze tak vyloučit, že testem identifikovaný vir není mrtvý. Naše děti tak mohou být v kontaktu s nemocnými, o nichž se ví, že mají pozitivní výsledky testů. Je to správně při uvědomění si propojení dětí a nejrizikovějších starých lidí?

Zdroje:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/08/Mimoradne-opatreni-izolace-a-karantena-s-ucinnosti-od-1-9-2020-do-odvolani.pdf
https://koronavirus.mzcr.cz/ministerstvo-zdravotnictvi-aktualizovalo-algoritmus-k-ukonceni-karanteny/
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/prakticke-informace---co-nasleduje-jste-li-pozitivni--nebo-kontakt-pozitivniho-pacienta-5154_5154_506_1.html

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

21:35 Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

Komentář Jiřího Paroubka k úspěchu českých hokejistů.