Ladislav Jakl: Co zjistila Transparency International v Severní Koreji?

27.01.2017 21:37 | Zprávy

Každý rok, když jí docházejí peníze, přichází Transparency International (Průhledná internacionála) se svou zprávou o vnímání korupce. Vybubnuje do světa svůj pravidelný burcující report, aby zalarmovala veřejnost a hlavně získala nové granty.

Ladislav Jakl: Co zjistila Transparency International v Severní Koreji?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

TI to říká potichu, takže jednodušší média to snadno přehlédnou: její žebříčky vůbec neměří korupci samu, ale pouze „blbou náladu“, nespokojenost veřejnosti. A tu, co se vnímání korupce týče, živí média. Stát může být korupcí prolezlý, ale nemusí to být vnímáno mezi lidmi jako životní problém. A naopak, stát může být před korupcí chráněn úplně nejlépe, ale když se tam dvě politické strany v kampani začnou navzájem vinit z úplatků, budou lidi vnímat korupci jako vážnou hrozbu. V prvním případě bude dotyčný stát figurovat v žebříčku hodně vysoko, ve druhém bude na chvostu a o skutečné míře korupce to nebude vypovídat vůbec nic.

Zajímavým postřehem je, že v aktuálním žebříčku TI je na úplném chvostu (spolu se Somálskem) komunistická diktatura v Severní Koreji. Moc by mě zajímalo, jak TI měřila „index vnímání korupce“ zrovna tam. Co TI sama říká o své metodě? Toto: “ Index je sestavován na základě výsledků průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí omezovat a postihovat korupci, efektivitu protikorupčních opatření, rozsah korupce a otevřenosti v institucích veřejné správy a rozsah zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.“

Jak TI oslovovala respondenty v Severní Koreji? Jak v krutovládě žijící Severokorejci hodnotili schopnost Kim Čong Una omezovat a postihovat korupci? Podle příliš nízkého počtu poprav podplacených aparátčíků? Jak tyranizovaná veřejnost v této diktatuře hodnotila efektivitu protikorupčních opatření? Jak zná rozsah korupce a otevřenosti v institucích veřejné správy? Jak pracovníkům Transparency International sdělovali tamní zotročení obyvatelé své hodnocení rozsahu zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…