Ladislava Chateau: Pomáhat lidem i památkám…

28.07.2021 13:48 | Zprávy

Když v roce 586 p. n. l. došlo k tragické zkáze domu svatosti, jeruzalémského chrámu, začaly se bohoslužby konat ve shromáždění, které posléze neslo řecký název: synagogé. Bohoslužba v synagoze se podstatně lišila od té chrámové, spočívala totiž výhradně v modlitbách, písmu a diskusi, žádné oběti, žádné mystické výjevy. Během času se synagoga stala kulturním a vzdělávacím židovským centrem, ve středověku se jí říkalo i „škola“.

Ladislava Chateau: Pomáhat lidem i památkám…
Foto: Vít Hassan
Popisek: 10 hvězd - obřízka knihy Jana Žáčka

Kniha renomovaného autora Jana Žáčka 10 hvězd, jak podtitul napovídá, je skutečně pozoruhodným příběhem deseti synagog v deseti českých a moravských městech, jen namátkou jmenuji synagogu v Jičíně, Krnově, Mikulově, Plzni i Úštěku a dalších místech. Autor se vydal na cestu a podrobně ve svém díle zmapoval nově zrekonstruované synagogy, jejichž původní technický stav byl žalostný a hrozil jejich zánik. Jan Žáček hned v úvodu píše, že především díky hluboce věřícímu římskému katolíkovi, panu architektu Janu Soukupovi, který v rámci projektu Deset hvězd se významně podílel na renovaci židovských synagog, a já už jen dodávám, že jim vrátil jejich původní sloh i krásu. Pro úplnost snad ještě, že Jan Soukup zachraňuje i katolické památky, neboť smyslem jeho života je – být užitečný a pomáhat lidem a památkám. Autor knihy i pan architekt jsou si nepochybně silně vědomi, že budoucnost neexistuje bez minulosti, vědomí stále vzácnější, o to více zaslouží náš obdiv a uznání.

kniha

Žáček však nepopisuje jen historii a průběh restaurátorských prací, ale připomíná i významné židovské osobnosti, které v daném místě žily. A v krátké glose Smutné konce, doprovázející každou kapitolu, nezapomněl ani na tragický osud židovských obcí za nacistické okupace, např. v jičínské synagoze byla bohoslužba ukončena na podzim 1941, židovská obec byla zrušena v roce 1942 a sedmdesát sedm jejích členů bylo zavražděno v Osvětimi i dalších vyhlazovacích táborech. Budova synagogy zažila mnohé, včetně požáru v roce 1840, o této chmurné události vypráví zlomek hebrejského rukopisu, který byl nalezen na synagogální půdě, jak se čtenář v knize dočte. V prvním patře budovy je hlavní expozice, vlastně knihovna, kde lze najít i rozbory tvorby židovských spisovatelů i kritiků. A návštěvník zde může posedět i v kavárně, neodmyslitelné součásti společenského života, která svým esprit navozuje atmosféru 19. a 20. století; elegantní interiér připomíná i židovské novináře, kteří působili v českých zemích a jistě chodívali do kavárny, aby zde diskutovali o politice a literatuře. Kavárenský interiér připomíná Balzakův výrok, že kavárny jsou salony demokracie.

Zato v plzeňské synagoze, při jejímž dokončení 8. dubna 1859 se konala velká slavnost, při které zazněla i hymna. Škoda jen, že se nedochovaly vzácné varhany od C. L. Edenhovera z Regenu, které zde byly umístěny o deset let později. Z Plzně také pocházel, jak autor píše, advokát Jindřich Kohn (1874-1935), spoluzakladatel Realistické strany a člen Masarykovy sociologické společnosti, který dosáhl i jiných významných míst na evropské úrovni.

kniha

Jan Žáček ve své knize 10 hvězd cituje i četná přísloví a humor zobecňující dlouholeté židovské zkušenosti, a proto je stále živý, poučný i zábavný. Knihu uzavírá kapitola Něco na vysvětlenou obsahující pojmy, které nepochybně patří ke kulturnímu povědomí, závěrem cituji alespoň výrazy „geniza“, „gemara“ nebo „midraš“.

Za tuto publikaci patří uznání všem, kteří přispěli k jejímu vydání, zejména pak Olympii, která ji vydala i s překvapivě krásnou dokumentární přílohou.

(Jan Žáček, 10 hvězd, příběh deseti synagog na území České republiky, Olympia, 2018)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Robert Troška: Proč vyhrál Trump

15:16 Robert Troška: Proč vyhrál Trump

Nejen ekonomika, ale také otevřené hranice a kulturní války rozhodly o volbě Trumpa Pokroková média…