Lída Rakušanová: Drahý, nejdražší ČEZ

20.02.2013 12:00 | Zprávy

O pět a půl miliardy korun přišel ČEZ při vysoce rizikovém investičním dobrodružství v Albánii, kde mu před pár týdny tamní vláda odebrala licenci na distribuci elektřiny. Teď je ohrožena i jeho devítimiliardová investice v Bulharsku, kde ČEZ koupil svého času čtyřicetiprocentní podíl na bulharském distribučním trhu. Tamní spotřebitelé vyšli do ulic, protože už účty za proud nemohou zaplatit.

Lída Rakušanová: Drahý, nejdražší ČEZ
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

A protože český stát vlastní skoro 70 procent koncernu ČEZ, lze si snadno spočítat, o kolik už je, případně o kolik ještě bude coby majoritní vlastník chudší. A jelikož státní pokladnu plní především daně, daly by se ztráty ČEZu eventuálně rozpočítat až na jednotlivé daňové poplatníky v České republice.

To ovšem zdaleka není jediný způsob, jakým ČEZ přispívá k jejich zátěži: i zdejší cena proudu toho času roste- a bude růst i v budoucnu- , a to kvůli státním dotacím na obnovitelné zdroje. Nejen že je čeští spotřebitelé zaplatí ze svých daní, ale ještě mají postaráno o zdražování energií na řadu let. Na subvencích do fotovoltaiky zkasíroval ČEZ například předloni víc než miliardu a půl. Zisk z toho ale ve skutečnosti neměl, a neměla ho tudíž ani státní pokladna, protože ČEZ měl s pořízením slunečních elektráren velké výdaje. Nestavěl je totiž v letech 2009 až 10 sám, ale skupoval je od spekulantů. (Pardon, oficiálně se jim říká investoři). Odkup gigantických solárních polí u Ralska a Mimoně stál ČEZ například skoro pět miliard. Zaplatil je anonymním majitelům firmy Amun Res, se kterou se dá komunikovat jen přes poštovní schránku na Kypru.

Teď začíná ovšem ČEZ spolu se svým majoritním vlastníkem chystat na zdejší spotřebitele další past: Ač čeští politici s oblibou tvrdí, že je provoz a výstavba jaderných elektráren v ČR přece věcí „soukromé“ akciové společnosti, a tudíž jí do toho nikdo nemá co mluvit, rozbíhají se současně jednání o tom, aby kvůli plánované výstavbě dvou dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín poskytl stát ČEZu záruku na takovou budoucí cenu elektřiny, která mu zaručí návratnost temelínské investice. Při současné cenové relaci kolem 40 eur za megawatthodinu se totiž rozšiřování Temelína jednoduše nevyplatí. A lichý je i argument, že to děláme pro vlastní soběstačnost a hlavně pro budoucnost, kdy prý spotřeba elektřiny poroste.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…