Před dvěma lety ho citoval v rozhovoru pro regionální Deníky, aby tím dokumentoval, že současné aféry, které se dostávají z korupčního šera na světlo, nejsou ve zdejších zeměpisných šířkách nic nového. Pak to umocnily dva režimy s hesly, že kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. Vztah k právu, konstatoval Karel Schwarzenberg, je u nás silně oslaben dodnes. A dokreslil to historkou svého příbuzného, který na Nový rok potkal souseda a ten mu přál: „Hlavně pevné zdraví. To ostatní si nakradem.“
Závěrem však dodal tehdy zbrusu nový předseda strany, která teprve aspirovala v posledních volbách na účast ve vládě, že se to u nejvyšších soudů snad pomalu zlepšuje: „Právníci mají lepší vzdělání, už to nejsou normalizační kádry.“
Do nejvyšších pater zdejší justice začínají ovšem tito právníci pronikat teprve v poslední době. Nejvyšším státním zástupcem je už přes rok a půl Pavel Zeman, právník s několikaletými zkušenostmi s justicí v evropských strukturách. Jeho zásluhou vede teď státní zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová, která hrála hlavní roli v odhalení korupční skupiny kolem středočeského hejtmana Davida Ratha. Do funkce svého náměstka přivedla tento týden Adama Bašného, který před čtyřmi lety kritizoval na semináři jedné z nevládních protikorupčních organizací zastavení stíhání někdejšího člena vlády Jiřího Čunka jako „největší ránu do pracně budované image justičního systému“. Což ho stálo místo v libereckém státním zastupitelství.
Soudci, jako je Vojtěch Cepl mladší, který dal za pravdu někdejší státní zástupkyni Benešové, když mluvila v souvislosti s kauzou Čunek o justiční mafii, nebo Jan Šott, který odsoudil poslance Bártu a Škárku za uplácení, jsou nejen příkladem, že tady existuje nezávislé soudnictví, ale i dokladem, že jsou tu i právníci, kteří se neschovávají v džungli paragrafů, ale řídí se citem pro spravedlnost.
Ti všichni možná ve zdejších podmínkách vypadají jako hrdinové, ale ve skutečnosti jen brilantně vykonávají svou práci. Nic víc. Těmi, kdo je na piedestal staví, jsou naopak špičky korupčních mafií, které se – logicky – brání, seč mohou. Jeden takový thriller sleduje teď veřejnost na pokračování v přímém televizním přenosu z dopravních podniků hlavního města. Podle posledního dílu to sice vypadá, že Impérium vrací úder a bojovníci za záchranu Galaxie jsou v defenzivě, ale kdyby se to vyvíjelo podle scénáře slavného amerického sci-fi seriálu o Hvězdných válkách, byla by jejich defenziva jen předzvěstí eventuálně prohrané bitvy, nikoli však války.
Podobně jako ve filmovém seriálu neskončí boj s temnými silami, v našem případě s korupčními mafiemi, v podstatě nikdy. Řečeno s Karlem Schwarzenbergem, „korupce bude vždycky. A je jediná možnost, jak ji snížit na snesitelnou míru. Odstranit šero a pološero a dostat ji na úroveň obvyklou v západní Evropě. Ne abychom byli horší než Botswana a pořád klesali níž a níž“.
Dodat zbývá, že ta cunami skandálů, které tady dnes a denně vycházejí najevo, je v tomto kontextu určitě dobrou zprávou. A každá zpráva o tom, že žalobci a soudci dělají svou práci poctivě, ve zdejší až příliš reálné sci-fi znamená, že zachránci Galaxie mají karty čím dál lepší.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz