Lubomír Šimek: Zákon nebo život?

03.04.2020 21:56 | Zprávy

K napsání tohoto příspěvku v době koronavirové mne inspirovala věta, kterou pronesl svého času Michal Kolesár. Ta věta zní: "Jde-li zákon proti životu, co je důležitější - život nebo zákon?"

Lubomír Šimek: Zákon nebo život?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU před budovou Strakovy akademie

Jde o skutečné dilema. Mohu zvolit zákon, tuto nyní tolik uctívanou modlu a najdu pro tuto volbu vážné důvody - např. právní stát, zachování demokratických principů. O tyto důvody opřu kritiku vlády za rozhodování v dnešní krizové situaci a budu pokračovat lavinou žalob za nedodržování zákona. Nebo mohu zvolit život, i když se časem ukáže, že mé rozhodnutí nebylo zcela bez chyb. Ten, kdo rozhoduje o opatřeních proti koronaviru, však rozhoduje podle nepřesných podkladů a podle odhadů, a hlavně rozhoduje nyní. Ten, kdo bude posuzovat kvalifikovaně míru chyb, bude tak činit až v době, kdy bude znám výsledek. Může (a osobně jsem přesvědčen, že bude) působit retroaktivní zkreslení - po bitvě je přece každý generál.

Za sebe budu vždy volit život. Je namístě uvést důvody.

První důvod je v tom, že náš právní řád je nečitelný, nesrozumitelný, nabobtnalý a leckdy vzájemně rozporný. K tomu pár citátů.
    • Čím horší je stát, tím více má zákonů. (Publius Cornelius Tacitus)
    • Nejvyšším zákonem nechť je blaho lidu. (Marcus Tullius Cicero)
    • Zbytečné zákony oslabují zákony nutné. (Charles Louis Montesquieu)
    • Kdybychom měli studovat všechny zákony, neměli bychom skoro žádný čas je překračovat. (Johann Wolfgang von Goethe)
    • Cožpak oni nechápou, že lidi nelze vylepšovat zákony? (Oscar Wilde)
    • Ukvapuješ se, děláš-li z každého pravidla hned zákon. (Otto František Babler)

Druhý důvod je v tom, že tvůrci zákonů (zákonodárci) a zhusta právníci (omluva poctivým a těch je určitě většina) se netěší zrovna velké oblibě. Opět pár citátů.
    • Archimedes měl štěstí, že jeho zákon nemusel projít žádným parlamentem. (Jan Sobotka)
    • Právník je člověk vyškolený k obcházení zákona. (Ambrose Bierce)

Třetí důvod je v tom, že je nám ze strany některých politiků a médií předkládána jediná - jejich - pravda a kdo má jiný názor je pronásledován a vyobcován. K tomu jsem ve svých archivech dohledal následující.
    • Svoboda tisku! Máme tolik zákonů na ochranu svobody tisku, a ani jediný trochu spolehlivý zákon na ochranu lidí před tiskem. (Mark Twain)
    • Každý inteligentní hlupák dokáže problémy zveličit a zkomplikovat. Jedině dotek génia a hodně odvahy umožní zamířit opačným směrem. (Přisuzováno Albertu Einsteinovi)

Závěr věnuji vzpomínce na spisovatele, scenáristu a dramatika Karla Michala. Pamětníkům připomenu dva filmy. Bílou paní z r. 1965, režie Zdeněk Podskalský, hlavní role Irena Kačírková. A film Čest a sláva z r. 1968, režie Hynek Bočan, hlavní role Rudolf Hrušínský. Pan Michal emigroval v r. 1968 do Švýcarska, kde v r. 1984 zemřel. Vzpomněl jsem si na jeho slova nejen kvůli době koronavirové, ale také kvůli nedávnému výroku Evropského soudního dvora o porušení povinností přijímat migranty ze strany České republiky, Polska a Maďarska. Před lety napsal toto: "Kdo si osobí právo vám nařídit nebo zakázat mínění a skutky, jež z toho mínění plynou, musí mít nad vámi převahu rozumu, jakou má například dospělý nad dítětem. Nestačí, že se jenom cítí povolán a tvrdí, že jedná pro vaše lepší. Když se podvolíte, dáte mu současně i právo vás trestat - de iure tedy zase ve vašem zájmu."

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…