Dokonce v roce 1996 v Lublani podepsala Česká republika (Mudr. Kalina – ODS) Chartu ´96 s dalšími 48 státy Evropy o tom, že i hlas pacientů bude při reformě zdravotnictví považován za stejně důležitý, jako hlas odborníků nebo lékařů (Kapitola 6.).
Co ještě bychom měli udělat, aby na Ministerstvu zdravotnictví pánové Heger, Nosek a Plíšek respektovali slušná evropská pravidla pro tvorbu zákonů a vyhlášek, či nařízení vlády.
Pozastavujeme se nad jejich postupem, když dojezdy k lékařům se rozhodli dát do nařízení vlády a ještě v časech, které jsou vycucané z prstu, a navíc aniž by zákon takovou možnost připouštěl. Abychom na to upozornili, a abychom se pokusili změnit nezákonný postup, tak ze sebe musíme udělat málem „kašpárky“, okupovat budovu ministerstva zdravotnictví, dělat happeningy a snad nebudeme muset svážet nemocné z nemocnic na Ministerstvo zdravotnictví.
I když nyní udělal ministr Heger malý ústupek v otázce snížení času na dojezd k praktickému lékaři ze 40 na 35 minut, nemůže to nic změnit na tom, že pacientům a lékařům nebyla předložená analýza, jak se dospělo k návrhům předloženým do Nařízení vlády, byť nám byla slíbená ještě v červnu. Již počtvrté přeházeli obory v „dojezdu k lékařům“, ale s námi to nově opět neprojednali a proto JDEME k veřejnému ochránci práv dne 15. srpna se stížnosti na nedemokratické chování politiků na MZ a na porušování mezinárodního dokumentu, jakým je Lublaňská charta 1996.
Republiková rada Svazu pacientů ČR
za Luboš Olejár, v.r., prezident
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz