Lukáš Kovanda: Češi teď mají díky daňovému balíčku více peněz. Do čeho je budou investovat?

29.01.2021 19:04 | Zprávy

Komentář k dopadu loňského zrušení superhrubé mzdu a daňového balíčku na peněženky Čechů v letošním roce

Lukáš Kovanda: Češi teď mají díky daňovému balíčku více peněz. Do čeho je budou investovat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Na pražské burze se včera začalo obchodovat s novým titulem, největším zprostředkovatelem směny deviz v Česku, společností SAB Finance. Jde o nejnovější důkaz toho, že pandemie zájem o tuzemský kapitálový trh nesnižuje. Loni to byly emise Zbrojovky nebo on-line lékárny Pilulka, letos se na burzu chystá například řetězec italských restaurací Coloseum.

Samozřejmě, pandemie nepolevuje a její skutečně tíživý dopad tuzemské domácnosti mohou ještě teprve pocítit. Letos. I tak je však zjevné, že tuzemský kapitálový trh má potenciál k většímu rozmachu. Česko rozvinutější kapitálový trh docela akutně potřebuje. Chce-li se vymanit ze stadia levné montovny, kde o nasměrování kapitálových toků rozhodují často až příliš konzervativní banky, je právě rozmach burzy cestou k rozhýbání celé ekonomiky a k jejímu posunu na vyšší vývojový stupeň.

Na přelomu roku mnozí varovali, že Češi peníze, které jim zůstanou v kapse navíc díky daňovému balíčku a zrušení superhrubé mzdy, prostě investují do nemovitostí nebo do zahraničních akcií. S takovýmto a priori skeptickým postojem se ze stadia montovny a bankovní ekonomiky opravdu nedostaneme. Současná doba ve skutečnosti představuje jedinečnou příležitost, aby se Češi naučili investovat: mají do čeho, už i na pražské burze, a mají z čeho, díky daňové reformě.

Přitom ani varování, že daňový balíček způsobí rozvrat veřejných financí, se nenaplňuje. Agentura Fitch Ratings ve svém hodnocení tuzemského zadlužení zachovala minulý týden nejen stávající rating, ale také výhled. To znamená, že nepředpokládá v oblasti českých veřejných financí vývoj, který by mohl vést ke zhoršení ratingu. Výhled udržitelnosti tuzemských veřejných financí, a tedy i úvěrové spolehlivosti, považuje za stabilizovaný. Doma je zkrátka prorokem málokdo.

Pokud budou Češi ve větším investovat své peníze, které by jinak přerozděloval stát, často neefektivně, je to správný krok směrem od montovny. Pokud je navíc budou investovat do českých titulů, ještě lépe! Rozvratu veřejných financ ani toho, že by si Češi s vlastními penězi neporadili, se nebojme. Se strachem daleko nedojdeme.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Výzva účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO

11:21 Zdeněk Lanz: Výzva účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO

Otevřený dopis účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO.