Klíčovým dezinflačním tlakem současnosti je pokles cen ropy na světových trzích, což se zrcadlí i v listopadových číslech k cenám průmyslových výrobců.
Položka, do níž spadají rafinované ropné výrobky, zodpovídá za listopadový meziměsíční pokles hned ze dvou třetin.
Z meziroční perspektivy je silným přispěvatelem k poklesu cen v průmyslu stále zlevňující elektřina, ale k ní se právě přidává i vliv poklesu cen ropy. Výsledkem je zrychlení meziročního poklesu cen v průmyslu v porovnání s předchozími měsíci.
Jedná se o trend obecnější, patrný jak z údajů za celou Evropskou unii, tak za naše sousední země. Dynamika poklesu cen je však v ČR i z celoevropského pohledu poměrně vysoká. Lze předpokládat, že snižující se ceny v průmyslu se postupně promítnou do dezinflačních tlaků v širší ekonomice. Míra inflace přitom už v posledních měsících nedosahuje hodnot prognózovaných Českou národní bankou.
Pokles cen průmyslových výrobců pro centrální bankéře bude dalším dokladem silnějších dezinflačních tlaků, než jaké v prognóze předpokládali. Zatím by je to však nemělo vést k zásadnímu přehodnocení své rétoriky v dané věci, tj. v boji proti dezinflačním tlakům. Je ovšem možné, že budou na svém zítřejším měnověpolitickém zasedání signalizovat posunutí konce intervenčního režimu do druhé poloviny roku 2016.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz