Lukáš Kovanda: Které národy EU v Česku utrácí nejvíce? Němci, Poláci a Francouzi

04.09.2019 7:33 | Zprávy

Komentář k novým číslům Eurostatu ohledně toho, které národy EU v Česku utrácí nejvíce.

Lukáš Kovanda: Které národy EU v Česku utrácí nejvíce? Němci, Poláci a Francouzi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Dlouhodobě v Česku „nechávají“ z národů EU nejvíce peněz Němci. Při svých pobytech na jednu a více nocí (nepočítají se tedy krátké návštěvy bez jediného přenocování) utratili v ČR v roce 2017 dle čerstvých údajů Eurostatu celkem 1,06 miliardy eur. Poprvé minimálně od roku 2012 překročily jejich výdaje v ČR právě jednu miliardu eur.

S velkým odstupem druzí jsou Poláci, kteří v Česku v roce 2017 utratili při svém pobytu 263,6 milionů eur. Na třetím místě se umisťují Francouzi, kteří tu nechali 215,1 milionu eur. Následují Maďaři (176,4 miliony eur), Rakušané (169,7), Slováci (156,9) a Španělé (145,7). 

V zemích Evropské unie Češi při svých pobytech roku 2017 utratili celkem 2,17 miliardy eur. První příčku v tomto ukazateli obsazují opět Němci, kteří při zahraničních pobytech ne území EU utratili roku 2017 celkem 49,47 miliardy eur. Druzí jsou s odstupem Francouzi. Ti na území EU s výjimkou své vlastní domoviny realizovali výdaje čítající 15,61 miliardy eur. Následují Nizozemci s 11,02 miliardy eur, Rakušané (7,16 miliardy eur), Španělé (7,08), Dánové (6,34), Finové (5,81), Italové (5,57) a Poláci (5,04).

Výše výdajů při zahraničních pobytech pochopitelné odráží v prvé řadě lidnatost a ekonomickou výkonnost (hrubý domácí produkt na obyvatele) dané země. Roli ale hraje také popularita turismu jako taková a možnosti turistiky ve vlastní zemi.

Například v Nizozemsku jsou tyto možnosti omezenější než třeba ve Španělsku či Itálii, což jsou mnohem rozlehlejší země disponující jako přímořskými letovisky, tak vysokými pohořími, vhodnými jak pro letní, tak zimní turistiku. To z podstatné části pomáhá vysvětlit, proč jsou výdaje méně početných Nizozemců na území EU zhruba dvojnásobné oproti výdajům Italů a citelně vyšší než útraty Španělů. Je také zřejmé, že roli hraje nejen dlouhodobá ekonomická výkonnost, ale také momentální stav ekonomiky, který je ve Španělsku a zejména v Itálii horší než například opět v Nizozemsku nebo Dánsku. 

Údaje nezahrnují výsledky Velké Británie, která však s největší pravděpodobností ke konci letošního října Evropskou unii opustí.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

14:52 Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

Inaugurační řeč Donalda Trumpa byla velkolepá. Odečteme-li z ní obvyklá Trumpova bombastická vyjádře…