Lukáš Kovanda: Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

17.09.2020 9:05 | Zprávy

Komentář k cenovému vývoji jablek a hrušek

Lukáš Kovanda: Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 Kč za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco hrušky jsou draží o 30 procent.

Maloobchodní ceny se vyvíjely tak, jak je uvedeno v tabulce níže. Jablka meziročně zdražují o více než 66 procent, hrušky o 59 procent.

Růst cen jablek a hrušek je způsoben několika faktory.

Ovoci svědčilo suché a teplé počasí roku 2018, které bylo naopak katastrofální třeba pro pěstitele brambor. Cena jablek a hrušek se tak snížila kvůli jejich značným zásobám. Letošní počasí, kdy nejprve nastala sucha první půle jara a následně poměrně deštivé a chladné jarní a letní měsíce, přeje ovoci méně než roky 2018 nebo i 2019. Zásoby se tedy letos ztenčují, což znatelně přispívá k růstu cen ovoce. Naopak se pro změnu radují třeba zmínění pěstitelé brambor, jejichž úroda je letos dobrá. Cena brambor se tak meziročně propadá o zhruba 25 procent.

Ceny ovoce obecně vyhání nahoru také koronavirus, který zhoršil propustnost hranic a omezil konkurenci mezi evropskými ovocnáři. V jižních zemích typu Itálie nebo Španělska měli zase problém se zajištěním sezónních pracovních sil z levnějších částí světa typu severní Afriky nebo Balkánu. Tito pracovníci běžně dojíždějí do Itálie či Španělska na brigády česání ovoce, letos však ze zdravotních důvodů přijet nemohli nebo jen v omezené míře. Sklizeň se tak ve Španělsku či v Itálii prodražila. Podobně vzrostla cena vývozu ovoce do zemí typu ČR, opět kvůli hůře propustným hranicím a protipandemickým opatřením.

Koronavirus navíc vyvolal u podstatné části tuzemské veřejnosti naléhavý pocit nutnosti zdravější životosprávy, s vyšším přísunem vitamínu v přirozené podobě, což poptávce po ovoci pochopitelně též nahrálo. Na této vlně se svezli o obchodníci, kteří tak mohli dále navýšit své marže. Tento faktor ale nelze přeceňovat, neboť u zeleniny, jež je podle odborníků zdraví ještě prospěšnější než ovoce, cenový nárůst nepozorujeme.

V Česku navíc v posledních šesti letech lidem citelně rostly reálné mzdy, a to pochopitelně i ovocnářům, sadařům a dalším pracovníkům v zemědělství. V dražší ceně ovoce se kromě vyšších mezd odráží ještě také růst cen energií, v čele s elektřinou, který je stále patrný v posledních letech a měsících a ještě stále i dnes.   

Žádný strom ale neroste do nebes, ani ceny jablek a hrušek ne. Lze předpokládat, že až odezní současná kumulace prorůstových faktorů, cena jak jablek, tak hrušek zase poklesne k běžnějším úrovním.

Maloobchodní ceny (v Kč)

IX.19

IX.20

Meziroční změna (v %)

Jablka (1 kg)

29,80

49,60

66,4

Hrušky (1 kg)

34,70

55,20

59,1

Zdroj: Zdroj: ČSÚ, Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …