Měsíční hrubá mzda v ČR vzrostla ve druhém čtvrtletí podle reálně meziročně o 4,3 procenta. Růst tak překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal se vzestupem o 4,1 procenta. Nominálně mzdy poskočily meziročně o 7,2 procenta. Meziroční inflace spotřebitelských cen činila v období od dubna do června letošního roku 2,8 procenta.
V nominálním vyjádření tak ve druhém čtvrtletí činila hrubá měsíční mzda v ČR průměrně 34 105 korun, a poprvé v historii ČR tak ve čtvrtletní sledování překonala úroveň 34 tisíc korun. Dosud rekord drželo čtvrté čtvrtletí roku 2018, kdy vykázala úroveň 33 871 korun.
Silný růst mezd ve druhém čtvrtletí nadále plynul primárně z napjaté situace na trhu práce. Citelně se projevilo ale také letošní přidávání na platech a mzdách ve veřejné sféře. Situace na trhu práce se ale již otáčí. A to v tom smyslu, že míra nezaměstnanosti už nemá kam klesat a vzhledem k obtížím, jimž čelí a čelit bude tuzemský průmysl, je třeba počítat už v příštím roce s jejím mírným nárůstem. To dále zmírní tlak na růst mezd. I růst mezd už má svůj vrchol v rámci běžícího ekonomického cyklu za sebou.
Dynamika mezd bude dále zvolňovat, přesto letos vykážou solidní nominální růst čítající 6,7 procenta. Reálně si tak Češi letos polepší o čtyři procenta. Solidní růst mezd i ve druhém čtvrtletí zásadně přispěl k tomu, že spotřebitelský apetýt Čechů navzdory citelnější než očekávané inflaci nepolevil. Spotřeba domácností byla ve druhém kvartále klíčovým tahounem celé české ekonomiky, přičemž obdobně tomu bude ve druhém letošním pololetí.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV