Stát v uplynulých třech měsících řádně šlápl na investiční pedál. Ze státního rozpočtu šlo od září do listopadu na investice bezmála 54 miliard korun. Tedy více než za celých předchozích osm měsíců roku. Od ledna do srpna totiž stát vydal na investice jen necelých 49 miliard korun.
Zvýšení investiční aktivity je do značné míry dáno nutností čerpat prostředky z fondů EU tak, aby nepropadly nebo aby nebyly překotně dočerpávány „za minutu dvanáct“ jako během konce minulého programového období.
Zvýšené investice státu se projevují schodkovým listopadovým hospodařením státního rozpočtu. Deficit dosáhl bezmála 22 miliard korun, meziročně o zhruba deset miliard korun více. Lze předpokládat, že za celý letošní rok skončí hospodaření státu schodkem patnácti miliard korun.
Stát zatím má na své investice i na spolufinancování programů částečně hrazených z fondů EU poměrně dost prostředků, jelikož ekonomika „šlape“ a daňové inkaso tudíž meziročně roste u všech základních druhů daní, a to i díky opatřením na zlepšení výběru daní jako EET.
Vláda by měla však již nyní počítat se zpomalováním růstového tempa ekonomiky už od příštího roku, kdy bude udržování relativně nízkého schodku – tedy schodku v řádu maximálně nižších desítek miliard korun jako letos – stále obtížnější. Řada aktuálně realizovaných výdajových navýšení, například starobních důchodů, je totiž prakticky nevratná a stát bude muset tyto výdaje realizovat i při nižších příjmech státní kasy.
V příštím roce je třeba počítat s tím, že bude vykázán schodek na rozpočtované úrovni, tj. na úrovni čtyřiceti miliard korun.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV