Hochem, slovo muž mi v tomto případě připadá jako nepatřičné, který takto učinil a udělal lidi politicky nepříliš svéprávné minimálně z předsedů pěti parlamentních stran: ODS, Piráti, KDÚ – ČSL, STAN a TOP 09, je dnes již pár dnů nikoli občanský aktivista, leč začínající politik Mikuláš Minář (1993).
Mnoho povyku
Přitom to není dávno, co tento vzděláním nedouk, jehož hvězdná chvíle přišla v okamžiku, kdy na konci ledna 2018 založil spolu s několika dalšími souvěrci spolek Milion Chvilek, jakékoli spojení s politikou odmítal. Naplní jeho nejspíše dobře placené práce bylo totiž pořádání demonstrací. V této činnosti se mu dařilo, loni uspořádal mimo jiné na Letné dvě monster akce s více, než 250 000 účastníky. Jejich terčem byl Andrej Babiš a jeho předpokládaný, možný, nikoli však pravomocným rozsudkem potvrzený konflikt zájmů. Kupodivu, demonstrace nikterak neotřásly preferencemi premiéra a jeho hnutí ANO, které se držely stabilně kolem 30%. Z toho lze odvodit, že akce navštěvovali příznivci stran, pro které je protest proti jednoznačnému vítězi demokratických voleb, byť se jedná o osobnost navýsost kontroverzní, stěžejním a vlastně jediným programovým bodem.
Vítaný spojenec
Zprvu to vypadalo, že se spolkem Milionem Chvilek získaly výše zmiňované strany tzv. Demokratického bloku, silného spojence. Politikům pěti stran, které „urvaly“ ve volbách do PS společně dohromady 68 poslanců, což je o 10 zákonodárců méně, než hnutí ANO, se dostávalo ze strany zejména veřejnoprávních médiích v souvislosti s demonstracemi nemalého prostoru. Ba co víc, v listopadu loňského roku došlo ve standardních demokraciích k nemyslitelnému, když se šéfové Milionu chvilek sešli s Petrem Fialou (ODS), Ivanem Bartošem (Piráti), Markem Výborným (KDÚ-ČSL) a Vítem Rakušanem (STAN). Nechyběla ani dnešní šéfová TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Výkvět české politické scény, včetně profesora politologie, tak naslouchal požadavkům (!!!) vzneseným hochem, jehož dosavadním životním maximem bylo zahájení studia na Univerzitě Karlově.
Narodila se hvězda
Poté ovšem přišel Covid – 19. Taky asi spolku nejspíše vyschla kasa. Nakonec z toho byla pondělní informace o nové star na hvězdami již tak přecpaném nebi české politiky. Pravda, o tentokrát politickém projektu Mikuláše Mináře se dozvíme až dva týdny po krajských volbách, několik věcí lze však říci i dnes.
Pravděpodobný předseda nové strany pravil, že hodlá oslovit mimo jiné i voliče ANO. Tedy ty, proti kterým organizoval tábory lidu, na kterých dštil oheň a síru. V jejich oslovení mu sice nic nebrání, nicméně představa, že by voliči ANO, pokud vůbec odejdou, přešli například k TOP 09, je stejně pravděpodobná, že rigidní muslim předplatí sobě a celému příbuzenstvu speciál Charlie Hebdo věnovaný karikaturám proroka Mohammeda.
Mikulášův polibek smrti?
Na závěr se dostáváme k užitečným idiotům v podobě části politických opozičních elit. Logickým cílem Mikuláše Mináře a jeho nového projektu jsou voliči, kteří mu aplaudovali, tehdy ještě jako nepolitikovi na Václavském náměstí či Letné. Ačkoli neznám politické preference demonstrantů, jsem přesvědčen o tom, že se 80% jedná o voliče některé z partají Demokratického bloku. Přitom hned tři z pěti – TOP 09, KDÚ - ČSL a STAN, balancují na hraně 5% nezbytných k vstupu do PS. Nové hnutí Mikuláše Mináře a sebraných pár tisíc hlasů, se tak může v jejich případě rovnat polibku smrti.
A nejen to, pokud něco porazí hnutí ANO, určitě to nebude, vzhledem k systému přepočtů hlasů na mandáty, naředěná opozice v podobě, dejme tomu, deseti stran v parlamentu. Zvláště pak, když Demokratické strany předem vyloučily spolupráci s SPD, KSČM, a nejspíše i s projektem Klause Jr. jménem Trikolóra. Andrej Babiš se může po pondělku smát. A to, z plna hrdla...
Martin Koloc
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV