Martin Slaný a Filip Šebesta: Obchod s Čínou - opomíjená data

14.04.2016 10:12 | Zprávy

S odstupem od návštěvy čínského prezidenta utichl rozruch, který vyvolaly skupiny pro i protičínských aktivistů. Jedním z hlavních bodů návštěvy byl podpis řady dohod o investicích a obchodní spolupráci. Jak se tyto dohody v řádu desítek miliard korun naplní a zda a jak se promítnou do reálné ekonomiky, budeme schopni zhodnotit až s odstupem několika let. Již dnes ale můžeme identifikovat základní trendy, které byly s obchodem mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou až doposud spojeny. Byť během návštěvy bylo mnoho dat vyřčeno, je nutné některé z nich zdůraznit a správně interpretovat. V obchodních vztazích s Čínou vidíme několik základních bodů, o nichž se příliš nediskutovalo:

Martin Slaný a Filip Šebesta: Obchod s Čínou - opomíjená data
Foto: Repro ČT24
Popisek: Prezident ČLR Si Ťin-pching během projevu na byznys fóru na pražském Žofíně

1) Jako výchozí skutečnost je nutno připomínat, že Česká republika je silně exportní zemí dominantně závislou na stagnující Evropské unii. Objem celkového exportu v nominálním vyjádření řadí ČR na 8. místo (ke konci roku 2015) mezi všemi zeměmi Evropské unie bez ohledu na jejich velikost či HDP a je například před Dánskem, Rumunskem nebo Švédskem. Zatímco v exportu do zemí EU je ČR na 9. místě mezi 28 zeměmi EU, v žebříčku objemu exportů do zemí mimo Unii se nachází až na 13. místě. Před námi je nejen větší Polsko, ale i Švédsko, Rakousko či mnohem menší Dánsko. Do zemí mimo EU směřuje jen 16,6 % našeho vývozu. Tento podíl máme – těsně za Slovenskem a Lucemburskem – třetí nejnižší ze všech zemí EU (viz graf 1). To dokládá našimalou teritoriální diverzifikaci struktury zahraničního obchodu a jeho přílišnou orientaci na země EU. Jak taková přílišná orientace na jeden regionální celek – navíc stagnující a s neustále klesající relativní váhou ve světové ekonomice – může být v časech ekonomické nepohody destabilizující, jsme mohli vidět při výpadku zahraniční poptávky během euro-americké krize let 2008/2009.

Graf 1: Podíl zemí EU na celkových vývozech

Zdroj: Databáze Eurostatu.

2) Čína je naším nejvýznamnějším obchodním partnerem ze států mimo Evropskou unii. Ačkoli do zemí mimo EU směřuje jen relativně malá část našeho exportu, obrat zahraničního obchodu s Čínou vzrostl za posledních deset let více než 5krát na 510 mld. korun (v roce 2015), což představuje asi 7 % podíl na našem celkovém obratu zahraničního obchodu. Obchodní vztahy s Čínou jsou však charakteristické zásadní, skoro systémovou asymetričností – vysokým negativním saldem zahraničního obchodu ve výši téměř 420 mld. korun v roce 2015, při našem vývozu do Číny ve výši 45 mld. a dovozu z Číny 465 mld. korun. Tento schodek – nejvyšší jakého ČR s kterýmkoli ze svých obchodních partnerů dosahuje – neustále narůstá.  Tuto asymetričnost způsobenou rozdílnou strukturou obou ekonomik ale jako zásadní problém nevnímáme, vzhledem k tomu, že výdaje na čínský export do ČR jako celku jsou pokrývány příjmy z českého exportu do jiných zemí, celkové zahraniční zadlužení ČR tak touto cestou nijak dramaticky nenarůstá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spolek Chamurappi vydal výzvu uchazečům o zvolení do sněmovny

13:57 Zdeněk Jemelík: Spolek Chamurappi vydal výzvu uchazečům o zvolení do sněmovny

Spolek Chamurappi z.s. vydal dne 24. dubna 2025 Výzvu uchazečům o zvolení do Poslanecké sněmovny v r…