„Trhy se také obávají, že kvůli clům a sankcím by mohlo častěji docházet k výpadkům v dodávkách komodit, zejména z Ruska nebo Číny. Řada odběratelů se pro jistotu předzásobuje. To ale dočasný nedostatek na trhu komodit jen zhoršuje a ceny letí vzhůru,“ dodává Martin Vlček, hlavní makléř BH Securities.
„U ropy působí i specifické faktory. Například pokles produkce Venezuely a zejména neoficiální přání klíčového hráče OPEC Saúdské Arábie, která si údajně přeje cenu ropy 80 až 100 dolarů za barel Brent. To je výrazně výše než současná cena okolo 74 dolarů. Pro spekulanty, kteří sázeli na pokles cen ropy, začíná nastávat panika a nucené zavírání pozic,“ podotýká Martin Vlček, hlavní makléř BH Securities.
Z konkrétních komodit výrazně rostou například ceny niklu a hliníku. Jejich ceny dosahují sedmiletých maxim. Cena niklu od začátku roku poskočila až o 30 procent, přičemž jen za posledních několik dní přidávala až 15 procent. Zajímavý byl vývoj na hliníku, kde cena letos do konce března ztratila až 13 procent. Po oznámení 10procentních cel na dovoz hliníku z Číny Spojenými státy cena začala rapidně růst. Od začátku dubna přidala až 27 procent.
Ceny hliníku i oceli dále rostly po oznámení sankcí na některé ruské představitele Spojenými státy, včetně majitele ruského komoditního gigantu Rusal. To způsobuje turbulence a nejistotu na trhu oceli a hliníku. Lídr trhu společnost Alcoa oznámila, že očekává nedostatek hliníku a vyhodnocuje, jak výrazné konkrétní dopady sankce na trh hliníku budou mít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV