V dobách před kulturními revolucemi, se nová území dobývala olovem končícím v jeho původních obyvatelích. S pokrokem to pak šlo i s radioktivním zářením, které končilo stejně.
Postupně se však profiloval způsob mnohem efektivnější, nesnižující objem levné námezdní pracovní síly. Namísto olova přišla měna. Ne nadarmo se jí říká tvrdá. Dokáže totiž nahlodat mnohem pevnější struktury, včetně těch diamantových.
Ještě před několika lety, měl v tuzemsku zájemce o směnu YUANů na Koruny smůlu. Koho by taková podřadná měna zajímala. Dnes je vše jinak a nejenom u nás se YUAN dostal na žebříček pevných měn.
Na stránkách ČNB jsou historické kurzy, a tak mne napadlo se podívat do historie. Prvním evidovaným rokem je rok 1991, a zde, jak vidíte, YUAN nefiguruje. Není ani v roce 1995. Rok 2000, žádná změna. V roce 2004 silný nárůst měn, včetně Hong-Kongského a Singapurského dolaru a mnoha dalších. Čínský YUAN však stále nikde.
A pak, jpod názvem Renminbi, se v roce 2005 Čínská měna objevila a v prosinci byl kurz 1 CNY = 3,021 Kč. Přeneseme-li se o 11 let do budoucnosti, tedy do dneška (29.12.2016) zjistíme, že se kurz zase o tolik nezměnil a my, za 1 CNY zaplatíme 3,717 Kč

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV