Nevím, co si sice pod pojmem udržitelné vánoce představuje nový prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj, pan Žůrek, ale jistě vím, co si pod ním představují řetězce a co si představuji já.
I když představy pana prezidenta si můžeme přečíst nejen na stránkách této neziskové organizace, s krásným a profesionálně zpracovaným webem.
Přečíst si to můžeme i v tisku, který si zprávu nenechal ujít.
A tak se dozvíme, že zítřek je pro slabochy, to silní plánují již rok 2050.
Stejně jako Klimatická konference hlav států a mocností v Paříži, chce být i tento pomocník vlády ve věci udržitelného rozvoje a projdete-li si stránky pak zjistíte, že mluvit se dá hooodně dlouho a neřekne se vůbec nic, stejně jako se nestane, a tak se udržitelnost v podobě spolku sponzorovaného nejen ze státních, ale i lobbistických skupin, mění z činů ve slova a ty tečou a tečou a tečou a tečou a tečou.
Podíváme-li se však na obchodníky, a to hlavně v podobě řetězců, je jim pojem UDRŽITELNÉ VÁNOCE, velice blízký. Chtějí totiž udržet chodící kasičky a vlně spotřeby co nejdéle. A tak tiše na cenovkách a v letácích zvyšují ceny, aby je NAHLAS mohli snížit a vykřiknout SLEVA, protože to je jediné, na co kupující slyší. Je tam ještě něco, sociální cítění a tak se rozjede další POTRAVINOVÁ SBÍRKA, sloužící k výprodeji neprodejných zásob, namísto toho, aby obchodníci sami stali se dárci, dovolí to kupujícím.
NO není to krásné? To je země česká, domov můj?
Musím říci, že ani jeden z uvedených přístupů mi není blízký, a to ani přesto, že jsem udržitelnost postavil jako primární náplně každodenní práce, kterou vykonávám. Nedá mi to, abych se s Vámi nepodělil o slova, které jsem v rámci realizace prvního projektu z oblasti prevence vzniku odpadu, pronesl v rámci rozhovoru s redaktorkou Českého rozhlasu v roce 2010 (v době. Kdy jsem byl ještě zaměstnancem nednárodní japonské korporace. Jednalo se o projekt druhotného zužitkování jednorázových dřevěných palet.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2322676/embed?iframe=true&width=545&height=550
Pro mne, je udržitelnost PREVENCÍ VZNIKU ODPADU A PLÝTVÁNÍ, a slova místo činů, či jen profitová slepota, jsou plýtváním, proti kterému implementuji nástroje, jež dokáží vyvolat skutečnou změnu.
I přesto, že na téma nového průmyslového odvětví nazývaného INDUSTRIAL UPCYCLING jsem měl možnost mnohokrát poukázat, zůstává pravdou, že opakování je matkou moudrosti, a proto si dovolím i dnes ukázat, jak to je a jak to býti může.
TO JE „ODPAD“ neboli ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ |
TO MŮŽE BÝT „VÝROBEK“ neboli INDUSTRIAL UPCYCLING |
|
|
|
|
|
|
Jak vidíte sami, je jen na nás zvolit, chceme-li pokračovat v tom, co je, nebo pomáhat v tom, co může být.
Nevím jak Vy, ale já nechci po sobě příštím generacím zanechat místo planety jednu velkou skládku, která možná bude zaplněna penězi, ale zůstane skládkou, a proto budu křičet i prostřednictvím tohoto reproduktoru, či zesilovače, který vznikl z nehrající gramofonové desky, která měla skončit na skládce, ale neskončila.
Nemyslíte, že buducnost za 249,-Kč stojí?
P.S. budete-li tento výrobek používat na ukládání, či nabíjení Vašeho telefonu, mohu Vás ujistit, že jeho zvonění už nikdy nepřeslechnete.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV