K nenávistnému tažení proti Zemanovi se přidal také předseda senátu Štěch a poslankyně Gajdušková za ČSSD. Jejich nešťastné rozhodnutí přišlo v době, kdy se strana reálně nachází kolem 5 % a může skončit v kotrmelcích. Není od věci připomenout, že taková politická rozhodnutí stranu vážně poškozují a posouvají ji na samotné dno volitelnosti. Zmínění se přidali k táboru převážně liberálně smýšlejících lidí, kteří v minulosti podporovali miláčka pravice Karla Schwarzenberga. Volič ČSSD má zajisté ještě v živé paměti, kdy TOP-09 s podporou médií, umělců a podnikatelů ovládali politický prostor na několik volebních období dopředu. Jasně dávali také najevo myšlenky o sociální politice a slabších jedincích.
Vyplývá z toho, že část stranické oligarchie a kmotrů vzhlíží úplně k jiné skupině voličů. Sympatizanti ČSSD je vůbec nezajímají a nechtějí hájit jejich zájmy. Je jim zcela lhostejné, že ČSSD přestala mluvit jejich jazykem. Vysvětluje to chování Netolického a jeho prohlášení, ,,že se k podpoře Jiřího Drahoše rozhodl jako sociální demokrat, jako člen, který to s budoucností ČSSD myslí vážně“. Zveřejněné volební výsledky ukazují opak jeho tvrzení, protože prezidentské volby jasně ukazují, že Miloše Zemana zcela jasně podpořili současní, ale také bývalí voliči ČSSD, kteří z různých důvodů v parlamentních volbách volili ANO a SPD, nebo nepřišli vůbec. Po příchodu Netolického na hejtmanské křeslo se v kraji začínají viditelně ztrácet voliči.
Během období, kdy stranu vedl Jiří Paroubek a hejtmanem byl Radko Martínek, obdržela ČSSD v Pardubickém kraji hlasy 61 tisíc voličů. Za další volební období získala strana pod vedením Martina Netolického poloviční podporu a v roce 2016 to bylo již pouze necelých 27 tisíc voličů. Od roku 2008 strana celostátně přišla o téměř tři čtvrtě miliónů voličů. Politický ,,vizionář“ Netolický a také současný kandidát na místopředsedu strany podporoval na všech dřívějších konferencích Bohuslava Sobotku a celé užší vedení ČSSD, které s panem Pokorným v zádech přivedli stranu do nejtěžšího období její existence.
Po těžké volební porážce v parlamentních volbách napsal hned toto: „Jsem přesvědčený, že za to nemohou ani starostové, místostarostové nebo krajští zastupitelé na kandidátkách ČSSD, ale zcela jednoznačně nejužší vedení strany. Proto očekávám vyvození osobní zodpovědnosti triumvirátu řádově v hodinách, nejdéle ve dnech“. Ukázal se opět jako politický a kariérní alpinista a ,,přítel“, který mávnutím proutku nasměřoval volební neúspěch pouze na nejužší vedení strany. Kalkulátor moci měl posloužit i v případě prezidentské volby, kde se hejtman ovšem přepočítal. Zeman navzdory i s bodnutou dýkou do zad svůj mandát obhájil a jména zrádců sociálně demokratických představitelů jsou dnes zřejmá.
Michal Kobza
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV