Ačkoliv objem výroby v dubnu vzrostl, jeho míra růstu byla nejpomalejší za posledních šest měsíců. Na rozdíl od předchozích měsíců, nárůst poptávky přišel od stávajících klientů a to jak domácích, tak zahraničních. Z toho také plyne menší míra růstu rozpracovanosti výrobků (nejnižší od srpna 2017).
Náklady na výrobu stále rostou svižným tempem, ale oproti předchozímu měsíci zpomalily. Růst cen vstupů je pak nejčastěji přisuzován vyšším cenám kovů. Došlo také k největšímu zhoršení v prodlevě dodávek od začátku měření (červen 2001). Firmy také zaznamenaly nárůst zaměstnanosti. Nicméně nedostatek pracovní síly je trápí stále více, což je v souladu s dubnovým konjunkturálním průzkumem ČSÚ, ve kterém přes 35,0 % firem uvedlo nedostatek zaměstnanců jako hlavní bariéru k další expanzi.
Český PMI se drží nad hranicí 50 bodů již dvacátým prvním měsícem v řadě. Index klesl v Maďarsku, Německu i v celé eurozóně. Podle dat dochází k čím dál větší synchronizaci českého PMI s německým a PMI eurozóny. Nicméně český index ve výrobě nadále naznačuje pokračování nadprůměrného růstu české ekonomiky. Pro tento rok odhadujeme průměrný růst HDP na 3,5 %.
Milan Frydrych
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV