Nebývalé zrychlení cen výrobců plyne z vyšších cen ropy, které se zpožděně propisují do účtovaných cen a slabší koruny. Únorový pokles o 0,3 % r/r byl minimem tohoto roku a v následujících měsících by ceny měly i nadále růst. Rapidnějšímu růstu brání ceny komodit na světových trzích, které se nachází na nejnižších úrovních od přelomu milénia.
K nejrychlejšímu meziměsíčnímu růstu cen průmyslových výrobců od ledna 2013 přispěly primárně vyšší ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků (příspěvek +0,6 p.b.). Meziměsíční růst byl zaznamenán také v odvětví chemických látek a výrobků, obecných kovů či dopravních prostředků. Právě poslední jmenovaný dlouhodobě působí protiinflačně na meziroční růst cen výrobců.
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně poklesly o 0,9 %, ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 % a ceny tržních služeb se nezměnily. Meziročně klesly ceny zemědělských výrobců o 4,2 %. Naopak meziročně vzrostly ceny stavebních prací o 2,4 % a tržních služeb o 1,8 %. Meziměsíční pokles cen zemědělských výrobců byl způsoben zejména nižšími cenami olejnin o 16 % a prasat o 20 %. Naopak ceny ovoce vzrostly o více než 50 % a zeleniny o 21 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV