Jen ten kdo úspěšně řídí firmu, může úspěšně řídit stát, hlásá Babiš. Všichni kolem kradou, korupce stíhá korupci a přitom korupčníky nikdo nestíhá, rozčiluje se Babiš. Co nám po VV a Bártovi ještě přinese on ? Bude novým prodavačem naděje ? Nebo zhasne jako podnikatel Fischer ? Či snad z něj bude nový Mussolini ? Politologové a novináři nás varují. Hospodářská krize a sociální neklid jsou přece podhoubím pro příchod autoritativních politiků, z nichž jsou diktátoři na to tata…Budeme mít Andreje I. ? Osvíceného diktátora, který nepeče dobrý chleba a neví, jak voní opravdový buřt z masa, jak píší jiní jeho kritici ?
Hodně toho jsem si nemyslel po převratu, ani to, že po 23 letech demokracie se budou komunisté chystat do vlády a vliv na vládu bude mít skupina tzv. kmotrů a lobbistů zprava, o kterých bylo dovoleno říkat soudem, že jsou kmotři. A už vůbec ne, že s celou svou pravicovou orientací a antikomunismem se postavím na obranu Andreje Babiše, exkomunisty, který svoji „podezřelou minulost“ dokázal transformovat v postavení zemědělského krále. Proč a jak se to stalo a jak je to vůbec možné ? Zamete snad Babiš se svojí úspěšnou firmou za potlesku naštvaných spoluobčanů s příčinami i důsledky krize, jak to hlásá a bude druhým Tomášem a J. A. Baťou, ke kterým se připodobňuje ? Podřídí metodám a zájmům soukromého kapitálu ve jménu národa, rasy nebo jiných iluzí vše ostatní a vytvoří rázný model fungování společnosti ? Takový, jakým byl počátkem 20 let fašismus v Itálii, se ptá shora uvedený autor ?
Nemyslel jsem si toho hodně, i to, že je někdo schopen napsat takovou hloupost, jako pan Tauchman. Špatný pekař, špatný řezník – buřty nevoní a chleba není propečenej – no prosím, ale fašista ? Jak se to psávalo v předpřevratovém RP ? Když byl někdo disident a chartista, byl to obvykle také kriminálník, rozvratník, neplatič alimentů a odpůrce míru a pokroku. Jako Václav Havel, zlatý synáček z buržoasní rodiny, která tyla z vykořisťovaných pracujících.
Bohužel, demokracie dovoluje psát a publikovat každému, i tomu, kdo si plete historii s hysterií. Fašismus s autoritativním státem. Tomáše Baťu a Jana Antonína Baťu. Tomáš Baťa neměl politické ambice, Jan Antonín Baťa s nimi koketoval, kandidaturu na prezidenta však odmítl a pochopil i nereálnost svého plánu na ukrytí národa před Hitlerem v Patagonii. Ale leckdy mě napadlo, jak by jednal v září 1938 ? Vzdal by se, odletěl do Anglie a nechal odzbrojit armádu ? Nebo by volal rozčileně a nesystematicky do boje ? Jsme obutí, máme zbraně, dejme se na pochod ! Táta by v takové chvíli dal sedlat, řekl později Jan Masaryk, a Babiš říká: „Nedejme se, braňme se, nebojte se“. Má právo to říkat ? „Jeden muž s odvahou tvoří většinu“, řekl americký president Andrew Jackson (1767-1845), jemuž pro jeho neústupnost přezdívali „starý ořechovec“.
Pan Babiš je právem rozčilen, já sám někdy vztekem nespím – když jeden korupční skandál následuje za druhým, když nám kmotři kradou miliardy a stát. Co víc je nutné ocenit, než úspěšného podnikatele, který nesoutěží s lobbisty o lepší jachtu v Toskánsku, ale chce financovat politické hnutí, stranu nebo jednotlivce, kteří se nebojí postavit korupčníkům, zlodějům a zločincům? Co tím Babiš získá, když ohrozí svoje podnikání ? Že obviňuje jen obecně a hlásá pravdy, které objímají politickou scénu od pólu k pólu, jak tvrdí pan Tauchman ? Co mu zbývá, když policie nestíhá a státní zastupitelství nezavírá ? A když kradou zákonodárci, když soudí justiční mafie a státní zástupce válčí s ministrem spravedlnosti ? Když se spravedlnost stala Popelkou a korupce princeznou ? Snad jen tu pomluvu, o které don Bazilio v Lazebníku sevillském říká:…“a tak bídně člověk zajde, jehož pomluva zlá najde“. Pokud jde o mně, klidně půjdu s exkomunistou Babišem proti „pravici“ - Topolánkovi, Dalíkovi, Řebíčkovi, Bartákovi, Bémovi, Janouškovi, Dlouhému z Hluboké a dalším podobným z ODS a jejich kolegům z ČSSD.
JUDr.Milan Hulík, Ph.D.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan