Především byl však Miroslav Polreich znám jako diplomat a rozvědčík, který zejména v době jeho činnosti ve stálé misi Československa v OSN působil i jako mediátor mezi zpravodajskými službami USA a SSSR. Tak třeba v době zostřených krizových vztahů mezi oběma mocnostmi zprostředkoval v roce 1967 schůzku amerického prezidenta Johnsona se sovětským premiérem Kosyginem v Glassboro.
Aktivně působil v Radě bezpečnosti OSN v době invaze sovětských vojsk do Československa a tak musel 20 let pracovat mimo obor. Po listopadu 1989 se stal velvyslancem při odzbrojovacích jednáních OBSE ve Vídni. Věnoval se pedagogické a přednáškové činnosti jak v USA, tak u nás či na mezinárodních akcích - například na jedné z posledních, slovanském sjezdu v Moskvě v roce 2017.
Tak o tom napsal do Parlamentních listů, s nimiž spolupracoval. Byl též autorem literatury faktu, například napsal Špioni v diplomacii – Česká stopa při řešení krizových situací v mezinárodní politice. Bohužel po jedné z besed, tentokrát v Čáslavi, cestou domů zahynul. Odešel, ale jeho analytické úvahy zůstanou trvale v naší paměti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV