Mirko Raduševič: Co se to děje v Bosně? Je země prodaná Arabům?

07.09.2016 11:19 | Zprávy

Ilidža a další Iliaš se mohou stát prvními bosenskými obcemi s arabskou většinou obyvatel. Stanou se arabsko-tureckými vesnicemi. Takovým způsobem se demograficky přeruší bosenský etnický prostor v okolí Sarajeva se severem Hercegoviny.

Mirko Raduševič: Co se to děje v Bosně? Je země prodaná Arabům?
Foto: archiv
Popisek: Pyramida Slunce v Bosně

To lze číst jako jeden z mnoha diskusních příspěvků, které se za poslední dva roky stále častěji objevují v médiích v zemích bývalé Jugoslávie, a to většinou na bosenských, srbských a chorvatských serverech. Jsou to reakce na články. Příkladem je jeden z nich v srbské verzi Newsweeku: „Existuje milion Bosňanů, a přesto roste počet majitelů modrých pasů se znakem lilie. Velkolepá sídliště a domy rostou jako z vody, a to vše financují investoři z Kuvajtu, Sýrie, Kataru, Saudské Arábie…“

Na druhé straně Newsweek upozorňuje na skutečnost, že během dvou let opustilo Bosnu kolem 68 tisíc místních obyvatel. V diaspoře žije další milion Bosňanů a důvod svého odchodu uvádí, že nefungují státní struktury, vázne spolupráce mezi etnickými entitami a jednotlivými regiony, ekonomika se propadá, je velká nezaměstnanost a bují korupce. Přesto se přichází noví a noví obyvatelé a ti říkají „Projeli jsme celou Zemi a tady je nejkrásnější příroda. Zde se nachází vše, co je k životu potřeba,“ říká nově příchozí a jsou to příslušníci arabských zemí a vyhledávají místa, kde si kupují rekreační objekty, a přitom co nejvíce u vody a jejích zdrojů. „Pro Araby je voda zdrojem života,“ píše americký Newsweek ve svém srbské edici. K tomu zmiňuje podstatný fakt vyřčený Bakirem Izetbegovićem ( synem Alije Izetbegoviće), který je členem bosenského předsednictva, že by se do Bosny mělo přistěhovat 300 až 500 tisíc Arabů. K tomu Newsweek poznamenává, že cílem je změnit etnické složení Bosny ve prospěch muslimů.

Problematičtí misionáři

Negativní pohled na nově příchozí nemají jen Srbové nebo Chorvaté žijící v Bosně, ale jsou to rovněž samotní Bosňané. Nedávno vzbudil v prostoru Balkánu pozornost článek sarajevského intelektuála, který je známý a přednáší na mnohých arabských univerzitách Esada Durakoviće. Píše o tom, že nemá nic proti Arabů, ale chce upozornit ty, kteří vnímají pouze arabské investice a nechápou nebo nechtějí chápat, co se ve skutečnosti v Bosně děje. „Na celý případ se dívám, jako na zvláštní strategii, jejíž efekt nelze v současnosti chápat, ale konečný cíl této  strategii bude jasný až ve chvíli, kdy bude pozdě. Jsem přesvědčený, že v tomto případě se jedná o určitý typ projektu.“ K tomu bosenský akademik dodává, že se Arabům nejedná ani turistiku ani o jejich investice do bosenské ekonomiky, ale jde o doživotní rozprodej „bosenského gruntu“. Další závažný fakt je podle Durakoviće ten, že nejde o příchozí Araby pouze s krátkodobým pobytem, ale jedná se o rodiny, které chtějí v Bosně natrvalo usadit.

Bosenský akademik především upozorňuje na chybné srovnání s tím, kdy lidé z arabského světa investují a usazují se na Západě. Říká k tomu: „Jedná se o to, že zde již máme importované ´misionáře islámu´, a to různých typů. Ti svojí činností problematizují tradiční bosenský kosmopolitizmus a vychází vstříc těm, kteří v sobě skrývají potenciální agresi pro uskutečnění svých cílů, které si předsevzali.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…