Miroslav Kňažko: Kde je dno?

15.12.2014 11:48 | Zprávy

Komentář k vývoji cen ropy Brent - 1M futures v týdnu od 1. do 5. prosince 2014.

Miroslav Kňažko: Kde je dno?
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Po dramatickém propadu z přelomu listopadu a prosince se situace na trhu s ropou viditelně uklidnila. I přesto, že prim na něm hrají nadále medvědi. Při podrobnějším pohledu na jednotlivé obchodní dny je však evidentní, že o trvalejším klidu zatím nemůže být řeč. A mezi nervózními obchodníky stále visí nezodpovězená otázka, zda už ceny černého zlata dosáhly svého dna.

Zklamání z rozhodnutí OPEC nepřivřít exportní kohoutky vyvrcholilo předminulý pátek, kdy se Brent propadl o další tři procenta až na závěrečných 70,15 USD za barel. Následná silná pondělní korekce sice prakticky úplně vymazala páteční ztráty, avšak mírný optimismus s ní spojený dlouho nevydržel. Nejprve černému zlatu podrazila nohy úterní zpráva o dohodě irácké vlády s představiteli kurdské menšiny o exportu irácké ropy přes Turecko, potenciálně znamenající navýšení už beztak nadměrné nabídky. Následné čtvrteční oznámení Saudské Arábie o výrazném snížení cen pro americké a asijské odběratele zase obchodníky utvrdilo v tom, že „válka“ o tržní podíly trvá a cenové dno bude třeba hledat níž.

Od úterý do čtvrtka se cena Brent-u sesunula bezmála o tři dolary na 69,64 USD. Je pravděpodobné, že negativní sentiment ještě nějaký čas přetrvá. Nasvědčují tomu i názory expertů, podle nichž k poklesu těžby břidlicové ropy v USA, považované za hlavního viníka cenového propadu, hned tak nedojde. Proto přetlak na straně nabídky potrvá i v prvním pololetí r. 2015.

Na druhé straně je užitečné si připomenout, že žádný pokles netrvá věčně. I ten aktuální jednou skončí. V tomto směru může být jistým majákem i čerstvý průzkum agentury Reuters, či prognóza hlavního ekonoma Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Na 31 analytiků a ekonomů oslovených Reuters vyslovilo předpoklad, že Brent by se v roce 2015 mohl v průměru obchodovat za 82,5 USD a v roce 2016 by jeho průměrná cena mohla být ještě o pět dolarů vyšší. Fatih Birol z IEA zase předpokládá, že v následujících letech se trhy stabilizují a cena Brent-u by se mohla opět přiblížit k úrovni 100 USD za barel.

Jestliže byl konec předchozího týdne zároveň i koncem měsíce, stal se i příležitostí na krátké bilancování – nevyhnutelně negativní. Jen za listopad Brent ztratil 18 % a od poloviny roku už jeho ztráta narostla na téměř 40 %.

Listopad byl zároveň v pořadí už pátým měsícem nepřetržitého cenového poklesu. Což je šňůra, jakou evropský benchmark nepamatuje od vypuknutí finanční krize v roce 2008.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…