Německý statistický úřad zveřejnil zprávu s titulkem "Čínská lidová republika je opět nejdůležitějším německým obchodním partnerem".
***
Byla zprovozněna východní část severního obchvatu Opavy v délce 1630 metrů. Stavba trvala 31 měsíců a stála 423 milionů korun. Jinak řečeno, za jeden den se postavilo 1,72 metru obchvatu v ceně 259 500 Kč.
Za domácí úkol spočítejte, za jak dlouho by tímto tempem postavili Číňané již hotových 142.500 km dálnic, a odhadněte, kolik ministrů dopravy by za tu dobu popravili.
***
Slum Kibera v hlavním keňském městě Nairobi je jedním z největších slumů světa. Většina místních obyvatel nemá přístup k pitné vodě, lékařskému ošetření ani elektřině. Zhruba každý pátý člověk je nakažený virem HIV. Průměrný měsíční příjem činí okolo 39 dolarů. Proto se keňský aktivista Kennedy Odede rozhodl uspořádat Světové fórum chudoby právě tady. A svůj záměr oznámil na summitu OSN o cílech udržitelného rozvoje, který se konal v rámci 74. zasedání Valného shromáždění OSN.
Tolik zpráva.
Byl jsem v Keni v roce 1994, leccos tedy viděl na vlastní oči a troufám si tvrdit, že kdyby tuto krásnou a bohatou zemi obývali kupříkladu Němci nebo Holanďané, byla by bohatým rájem na zemi.
***
„Když víme, že se klima mění, neříkejme, že se nemění. Neříkejme, že za něj nemůže člověk, když víme, že když někdo vykácí les, tak se změní tamní mikroklima,“ zaznělo na tiskovce ODS k novému programu.
Citát z knihy Kutná hora editorek Heleny Štroblové a Blanky Altové:
Pro někoho možná překvapivým, ale pro dřívější venkovskou kulturní krajinu charakteristickým rysem je minimální rozsah lesa, v případě Kutné Hory a jejího zázemí vlastně naprostá absence lesních porostů. Mapy stabilního katastru zachycují stav české krajiny s historicky nejnižší výměrou lesa, a to i v celostátním měřítku…česká krajina byla proti dnešnímu stavu doslova „vyholená“ a spasená, což možná poněkud koriguje naši představu o životním prostředí minulosti. Zároveň je ale nutné okamžitě dodat, že tehdejší krajina i při minimálním zastoupení lesních porostů byla ekologicky stabilnější a zdravější než ta dnešní. Přispíval k tomu naturální charakter zemědělské výroby bez vnášení cizorodých látek do krajinného systému a pestrá krajinná struktura tvořená mozaikou drobných políček s rozmanitou skladbou pěstovaných plodin, hustou sítí polních cest, mezí a drobných plošek či proužků luk a pastvin.
Ovšem největší ekologickou perlou jsou následující slova senátora Vystrčila:
„Kubera si v mojí kanceláři nikdy nenechá nalít vodu z PET lahve. Vždycky chce vodu z vodovodu. Když ke mně pak přišlo několik odborníků v boji za životní prostředí – všichni si vzali vodu z PET lahve,“ vyzdvihl ekologické chování svého kolegy ze Senátu.
***
Začátek zajímavého textu Tomáše Guttmana na Neviditelném psu:
Hrdina trpící Aspergerovým syndromem či jinou formou autismu má v Hollywoodu daleko lepší šance na úspěch než hrdina trpící průjmem nebo zácpou. Diagnostické příznaky mají v hollywoodské kultuře i v dnešním veřejném životě svou hierarchii stejně jako barvy v kartách: demence většinou stojí nad normálností, autismus nad demencí a transsexuál bere vše.
Hierarchie platí i pro vědní obory, psycholog samozřejmě stojí nad matematikem. V konfliktu chemik proti dementovi je jasné, že vítězí dement, ale některé krajní případy, například antropolog proti pedofilovi, mohou být velmi složité a lze je rozhodnout jen důkladnou scholastickou diskusí nebo experimentem.
***
Jaromír Soukup a jeho televize Barrandov vynašli nový typ zábavného pořadu: shitcom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV