Miroslav Macek: Není nejvyšší čas udělat v Bratislavě nějaký ten Majdan?

04.04.2022 12:41 | Glosa

Pondělní glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Není nejvyšší čas udělat v Bratislavě nějaký ten Majdan?
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Ministr zdravotnictví Válek má nového politického náměstka. V lednu se jím v tichosti, bez pozorností médií, stal Jakub Dvořáček. Předtím působil jako výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Členy asociace jsou společnosti jako Janssen, AstraZeneca či Pfizer. 

***

Celkový vládní dluh stoupl loni ze 37,7% HDP na 41,9 procenta HDP. Předpokládám, že vláda na to zareaguje „vysláním signálu“.

***

Ministr obchodu a průmyslu a šéfové resortů financí a dopravy pojedou v květnu do Kataru. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by mohla vést návštěva k větší nezávislosti na ruském plynu.
Al Jazzera:
Skupina třinácti zemí produkujících ropu vedená Saudskou Arábií (OPEC) a další skupina deseti zemí vedená Ruskem (OPEC +) ignorovaly žádost USA a Západu, aby silně zvýšily produkci ropy. V květnu zvýší svoji produkci o zanedbatelných 432.000 barelů denně.

***

Jasnou odpovědí na snížení energetické závislosti na Rusku je podle Kupky zahájení tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud půjde vše podle plánu, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.
Bez komentáře.

***

Slovensko nakupuje až 85 procent své spotřeby plynu z Ruska a pokud to bude nevyhnutelné, bude za dodávky platit v rublech. V diskusním pořadu Slovenské televize to v neděli připustil ministr hospodářství Richard Sulík (Svoboda a Solidarita SaS).
Není nejvyšší čas udělat v Bratislavě nějaký ten Majdan?

***

Zvýšení domácí popularity prezidenta Vladimira Putina zaznamenalo v posledním průzkumu nezávislé analytické středisko Levada-Centr. Podle výsledků zveřejněných ve čtvrtek schvalovalo v březnu činnost šéfa Kremlu 83 procent respondentů. V únoru přitom měl podporu 71 procent.
Tolik novinky.cz
Neměly by být vypnuté za šíření fake news?

***

Margarete Vestager, místopředsedkyně Evropské komise v televizi:
„Sprchujte se studenou vodou, a když zavřete kohoutek, řekněte: Tady máš, Putine!“
Raději opět bez komentáře…

***

Zřejmě ruský šváb, bývalý viceprezident USA Mike Pence:
„Myslím, že prezident Biden způsobil Americe více škod, než kterýkoliv americký prezident v historii. Během čtrnácti měsíců je inflace nejvyšší za posledních 40 let, na hranicích je nejhorší krize za celou americkou historii, ceny benzinu stouply o 70%, odchod z Afganistánu byl katastrofální, stejně jako vypořádávání se s pandemií covidu, a takto bych mohl pokračovat.

***

„Ve svém sloganu slibují ‚jít dál stejnou cestou‘. To naznačuje, že nemají žádnou velkou vizi a že musí udržet polarizaci společnosti při životě,“ okomentoval směřování Fideszu pro Seznam Zprávy sociolog Laszlo Bruszt ze Středoevropské univerzity den před maďarskými parlamentními volbami.
Podle komentátora Euronews volby v Maďarsku nejsou demokratické.
Nejvíc však „miluji“ komentátory české. Ve 21.55 jsem na ČT 24 zaslechl v okamžiku, kdy čísla hovořila „Fidesz 134 křesel, opozice 57 křesel“, následující slova: „Výsledky mírně favorizují Orbána.“
Jaký nepěkný příklad dává svým volebním vítězstvím Orbán ostatním státům EU! Chtělo by to nějaké ty sankce, soudruzi!

***

Ukrajinský prezident Zelenskyj na Fox News:
Ukrajina neakceptuje žádné jiný výsledek než vítězství.

***

Global Times:
Čínský prezident Xi Jinping se v pátek setkal při videomítinku s prezidentem Rady Evropy Charlesem Michelem a prezidentkou Rvropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Co nejdůležitějšího během rozhovoru zaznělo:
Čína nabízí EU pragmatická řešení a přesvědčuje EU, aby byla diplomaticky nezávislá na vlivu USA a namísto tlaku na Čínu, aby se připojila k sankcím proti Rusku, by se měla starat o vlastní osud a jednat ve prospěch své vlastní bezpečnosti,
Xi zdůraznil, že kořeny ukrajinské krize jsou v evropských bezpečnostních tlacích, které sílily léta. Základem řešení je najít legitimní bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné státy. Čína podporuje Evropu a EU v tom, aby hrála hlavní roli v dialogu Evropy, Ruska, USA a NATO navzdory antagonismům, které se vytvářely léta, a snažila se najít takové řešení, které vytvoří rámec pro vyváženou a trvalou bezpečnost Evropy.
Několik hodin před videokonferencí čínští političtí analytikové varovali, že čínsko - eurounijní vztahy by ukrajinská krize neměla narušovat a Evropa by nadále neměla být ve vleku americké zahraniční politiky, která silně podminovává vlastní zájmy EU, zhoršuje ekonomické zotavení a životní úroveň lidí, a měla by se věnovat vytváření své vlastní strategické nezávislosti.

***

Andrej Korybko, americký politický analytik zabývající se vztahem USA k Africe a Eurasii v Global Times:
Dá se předpokládat, že Čína a Rusko budou pokračovat v úsilí svých lídrů být zdvojeným motorem vznikajícího multipolárního světového řádu. Půjde o užší koordinaci ve všech oblastech, zvláště ve financích, obchodu a dalších důležitých oblastech. Budou spolupracovat na urychlení pádu americké unipolární hegemonie nenápadnými a nenásilnými způsoby, kupříkladu spojí své úsilí k dosáhnutí dedolarizace velké části svého vývozu. Užívání národních měn ve vzájemném obchodu bude silným příkladem pro ostatní země. Tento rychle se šířící trend bude ještě urychlen zmrazením ruských zahraničních vkladů Západem z ryze politických důvodů, neboť ostatní země se poučily, jak důležitá je i pro ně dedolarizace obchodu.
Čínsko - ruská spolupráce urychlí multipolární trendy. Konec unipolární hegemonie USA je nezvratný a otevírá bezpočet možností jak pozměnit světový řád. Zatímco odezva Západu vedeného USA způsobila ve světě nestabilitu a nejistotu, spolupráce Číny s Ruskem může přispět ke stabilitě a jistotě mezinárodních vztahů. Jejich strategické partnerství se stane základem multipolárního světového řádu.

***

Co se děje v nově vznikajícím centru multipolárního světového řádu:
Čína spustila v pátek v Bangladéši provoz ohromné čističky vod, součást „Ekonomického koridoru Bangladéš - Čína - Indie - Myanmar (Barma)“.
Čistička zpracovává 500 000 tun odpadních vod denně a připojená spalovna produkuje 580 tun dále použitelného odpadu denně.

***

Z rozhovoru novinek.cz s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou:
Otázka:
O modulárních reaktorech jako budoucnosti jaderné energetiky se mluví už dlouho, ale ještě se nepodařilo žádný uvést do provozu, ne?
Odpověď:
Právě proto my jsme se spojili s americkou stranou, kde už řada těch projektů je ve fázi velmi silné přípravy.
Dodávám fakta:
MAAE v roce 2020 vydala ucelený, celosvětový přehled projektů SMR (Advances in Small Modular Reactor Technology Developments, 2020 Edition). Z více než 70 projektů pouze jeden byl zrealizován a je komerčně využíván (KLT-40S – Rusko), dva projekty mají charakter výzkumných projektů (HTR-10 v Číně a HTTR v Japonsku) a dva projekty jsou v realizační fázi (CAREM v Argentině a HTR-PM v Číně).
KLT - 40S je používán v plovoucí elektrárně Akademik Lomonosov.
Vylepšený model zvaný RITM 200 je používán na atomovém ledoborci Arktika.
V lednu letošního roku Čína připojila k síti svůj první modulární reaktor, první na světě, který namísto ohřevu vody ohřívá helium.

***

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že Rusko plně uhradilo závazky spojené s dolarovými dluhopisy splatnými v roce 2030.
Někteří experti ovšem odhadovali, že Rusko svým závazkům nedostojí. Například Jay Newman, bývalý portfolio manažer investiční společnosti Elliott Management, minulý týden pro deník New York Post odhadoval, že Rusko tentokrát dluh nezaplatí.
„Očekávám platební neschopnost ruského dluhu,“ uvedl dále Robert Kahn z poradenské společnosti Eurasia Group, jež se zabývá politickými riziky.
Dodávám:
Pak takovým finančním expertům svěřte své peníze!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Biden chce střílet do Ruska

15:57 Zbyněk Fiala: Biden chce střílet do Ruska

Konec války na Ukrajině se blíží a nepomůžou ani (trochu zastaralé) zázračné zbraně.